Predsjednik Јermenije Serž Sarksijan rekao je danas da je spreman na normalizaciju odnosa sa Turskom, dva mjeseca nakon što je povukao mirovni sporazum iz parlamenta, optužujući Tursku za nedostatak političke volje da se okonča 100 godina netrpeljivosti između dvije zemlje.
Govoreći uoči obilježavanja stotinu godina od pokolja Јermena u vrijeme Otomanskog carstva, Sarksijan je rekao da za novi početak pregovora ne smije da bude preduslova i da neće insistirati da Turci prihvate da su počinili genocid. “Mi ćemo na kraju uspostaviti normalne odnose sa Turskom i to će biti bez postavljanja uslova”, rekao je on.
Sarksijan je rekao da proces pomirenja može da počne kada tursko rukovodstvo bude spremno da uspostavi normalne odnose bez preduslova, te da je sporazum povukao iz parlamenta kako bi Turskoj poslao političku poruku.
Јermenija je u oktobru 2009. godine potpisala više protokola sa Turskom o uspostavljanju diplomatskih odnosa i otvaranju granica, ali je došlo do zastoja uz međusobne optužbe o postavljanju novih uslova i pokušajima izmjene sporazuma.
Desetine vladinih delegacija, uključujući predsjednike Francuske, Rusije, Srbije i Kipra, prisustvovaće obilježavanju godišnjice pokolja Јermena u Јerevanu u petak, 24. aprila.
Turska je povukla ambasadora iz Austrije nakon što su zastupnici te države proglasili masakr Armenaca u posljednjim godinama Osmanskog carstva genocidom. Austrijski parlamentarci u utorak su objavili deklaraciju kojom se taj masakr naziva genocidom, prenosi Hina.
“Očigledno je da će ta deklaracija austrijskog parlamenta ostaviti trajne mrlje na tursko-austrijskom prijateljstvu”, napisalo je tursko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju. “Treba znati da Turska i turski narod neće zaboraviti takvo vrijeđanje njezine historije”.
‘Žrtva manipulatora’
Ministarstvo je objavilo kako se čini da je Austrija “postala žrtvom napora nekih krugova koji su odlučni manipulirati percepcijama” dok istodobno ignorira turske humanitarne inicijative.
Ministarstvo također smatra uvredljivim što deklaracija ne spominje istovremena stradanja muslimana. Austrijski parlament nije izglasao formalnu rezoluciju ali je šest odbora zajednički objavilo taj tekst. Nekoliko evropskih zemalja, Evropski parlament, Kanada i zemlje Latinske Amerike taj zločin smatraju genocidom.
Izvor: Agencije