Neusvajanje zakona o sprečavanju pranja novca i time izostanak međunarodne pomoći izazvao bi velike implikacije za 300.000 ljudi, među kojim je 60.000 djece pogođene poplavama u Bosni i Hercegovini – upozorio je danas otpravnik poslova ambasade SAD-a u BiH Nicholas Hill. On je naveo da Međunarodni monetarni fond treba preuzeti vodstvo u pružanju finansijske pomoći za ugrožena područja u BiH, ali da bi taj novac mogao doći političari iz BiH moraju usvojiti spomenuti zakon. Hill je u izjavi novinarima u Doboju rekao da, situacija kada možete “prati novac“ predstavlja podsticaj i instrument kojim se služe kriminalci i teroristi.
Naglasio je da potreba usvajanja zakona o sprečavanju pranja novca nije od jučer i dodao da su političari koji donose odluke potpuno svjesni implikacija.
Ipak, kazao je i da ohrabren pozitivnim signalima političara iz Banje Luke i Sarajeva koji smatraju da bi do usvajanja ovog zakona moglo da dođe.
Sorensen vjeruje da će bih ispuniti svoje obaveze
Šef Delegacije Evropske unije u BiH Peter Sorensen izjavio je danas u Sarajevu da vjeruje da će BiH ispuniti svoje obaveze u vezi s borbom protiv pranja novca i finansiranja terorizma. “Mislim da je bitno da su pravila postavljena na način da se BiH tretira kao i ostali, da postoji protok novca, da se ne postavlja pitanje iz kog je izvora, i to je najpametnije što mogu reći sada”, kazao je Sorensen zamoljen za komentar situacije nastale nakon neusvajanja potrebnih zakona, zbog čega je MONEYVAL izdao negativno saopćenje o BiH, zbog čega sada prijeti opasnost da se naša zemlja nađe na “crnoj listi”. Prema posljednjim izjava predsjednika RS-a Milorada Dodika, delegati SNSD-a u Klubu srpskog naroda u Domu naroda PSBiH neće podržati izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, što je jedan od uvjeta MONEYVAL-a.