Sirijska vojska je ove sedmice izvela zračne udare na pobunjenike na iračkom teritoriju duž zajedničke granice, izjavio je u četvrtak irački premijer Nuri al-Maliki za BBC. Maliki je kazao da njegova vlada nije tražila zračne udare izvedene u utorak na pobunjenike koje predvode džihadisti iz pokreta Islamska država u Iraku i Levantu. Udari su izvedeni nakon što su pobunjenici preuzeli kontrolu nad pograničnim gradom Al-Qaimom na iračkoj strani otvorivši tako strateški put za Siriju gdje je ISIL također aktivan. U srijedu su se pripadnici Fronta al-Nosra, sirijskog ogranka Al-Kaide, zakleli na vjernost ISIL-u gradu Bukmalu, pojačavši tako kontrolu džihadističke grupe u ovoj zoni s obje strane granice.
Sunitski pobunjenici su 9. juna pokrenuli ofanzivu u Iraku i preuzeli kontrolu nad velikim dijelovima teritorija u pet pokrajina sjeverno i zapadno od Bagdada ostavljajući iza sebe oko 1.000 mrtvih i hiljade raseljenih.
TIKRIT – Iračke snage bezbjednosti izvele su danas napad uz pomoć helikoptera i preuzele kontrolu nad strateški lociranim univerzitetom u gradu Tikritu kojeg drže pobunjenici, saopštile su lokalne vlasti. Nekoliko desetina pripadnika snaga bezbjednosti pri tom se sukobilo sa sunitskim pobunjenicima i preuzeli su univerzitet, rekao je guverner provincije Salahedin, Ahmed Abdula Džubiri, a preneo AFP.
BRISEL – Američki državni sekretar Džon Keri upozorio je zemlje Bliskog istoka da ne preduzimaju nove vojne akcije u Iraku koje bi mogli da zaoštre ionako napetu situaciju u toj zemlji. Keri je na sastanku diplomata zemalja članica NATO u Briselu, pri tom istakao sirijske vazdušne udare i iranske izviđačke letjelice u Iraku. Prema njegovim rečima, Bagdad treba da preduzme korake da osigura da iračka vojska može da brani zemlju od žestokih sunitskih pobunjenika a da se pri tom ne oslanja na pomoć snaga iz inostranstva. Američka agencija AP podsjeća da su SAD uputile u Irak 300 vojnih savetnika. Keri je ocjenio da irački premijer Nuri al-Maliki izgleda da stoji iza svojih zalaganja da će napraviti novu vladu sastavljenu od predstavnika šiita, sunita i Kurda. On je rekao i da SAD pažljivo prate razvoj situacije kako bi bile sigurne da bilo kakav novi politički proces ne ponovi greške iz prošlosti i isključi iračke manjine.