Donjoj Gradini se obilježava 71. godišnjica stradanja žrtava ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac. Donja Gradina bila je najveće stratište tog zloglasnog logora. Predsjednici Srbije i Republike Srpske Tomislav Nikolić i Milorad Dodik, kao i brojne delegacije položili su vijenac na grobnom polju Topole. Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević je, zajedno sa direktorom Republičkog pedagoškog zavoda Predragom Damjanovićem i direktoricom Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanjom Tuleković, otvorio izložbu učeničkih radova, a zatim su uručene nagrade najboljima učenicima. Prema zvaničnim podacima, u jasenovačkom logoru ustaše su ubile između 70 i 80 hiljada ljudi, najviše Srba, te Jevreja, Roma i svih drugih antifašista.
Nikolić: Od Hrvatske ne tražimo da nas voli, već da uzvrati prijateljstvo
Predsjednik Republike Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas u Donjoj Gradini kod Kozarske Dubice da se nevine žrtve ne smiju zaboraviti, a da je oprostiti ljudski i hrišćanski.
-Na ovom mjestu jauka, stradanja, smrti nevinih, nema zaborava. Oprostiti je ljudski i hrišćanski. Pamtiti, sjećati se, naša je sveta obaveza – rekao je Nikolić u obraćanju prisutnima na obilježavanju 71 godine od stradanja žrtava ustaškog zločina u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem starištu Donjoj Gradini.
Podsjetio je na stradanja Srba, Jevreja, Roma i drugih antifašista u vrijeme NDH-a te dodao da je neophodno da se istraži ovo mjesto stradanja sve dok i posljednja žrtva imenom i prezimenom ne bude prepoznata, upisana i ostavljena budućim generacijama na čuvanje i sjećanje.
Dodao je da „naš oproštaj nije teško zaslužiti“.
-Mi od današnje Hrvatske ne tražimo da nas voli, ako to ne ume. Dovoljno je da pokaže da želi da uzvrati prijateljstvo koje joj nudimo. Da se odvoji od ustaških zločina i da se ne plaši suočavanja s dijelom mračne istorije u kome nije ni učestvovala, da ne dozvoli da je neko uvede u zločin zaborava zločina. Naša ruka je pružena da ne bismo morali da obilježavamo stradanje nekih novih Krstića, Mitrovića… mnogih čija je sreća i nesreća, što nisu Hrvati – rekao je Nikolić.
Prethodno su delegacije vlasti RS-a i BiH te ambasada Ruske Federacije, SAD-a, Njemačke, Francuske, Velike Britanije, te delegacije EU u BiH, Vlade Srbije, Izraela i nevladinih boračkih organizacija položile vijence u spomen-području Donja Gradina.
Vjerski obred služeni su za žrtve po pravoslavnom, jevrejskom i romskom običaju.
Obilježavanje stradanja u Donjoj Gradini zajednički su organizovale vlade Republike Srpske i Srbiji.