Ne samo da orasi imaju dobar ukus, nego nam daju i ogromnu količinu energije te obezbjeđuju mnoge zdravstvene prednosti.
Jezgričasto voće je dobro za zdravlje, ali u poređenju s drugim orašastim plodovima orasi sadrže dvostruko više antioksidanata. Postoji dvadesetak vrsta oraha. Dvije najpoznatije vrste su persijski orah koji potiče iz Azije i s Dalekog istoka, i crni orah koji je rodom iz Sjeverne Amerike. Danas se orasi uzgajaju u područjima od jugoistočne Evrope sve do Japana, te u nekim dijelovima Kanade, Kalifornije i Argentine. Potrebno je 15 godina kako bi drvo naraslo i počelo davati plodove. Prosječno drvo oraha daje plod 45 godina. Ne samo da orasi imaju dobar ukus, nego nam daju ogromnu količinu energije i nude mnoge zdravstvene prednosti. Grci su ih zvali Jupiterovim plodom, smatrajući orahe pogodnima i za bogove.
Čuva zdravlje srca
Redovno konzumiranje oraha značajno smanjuje rizik od srčanih bolesti. Orasi sadrže velike količine alfa-linolenske kiseline. To je vrsta omega-3 masnih kiselina koje se nalaze samo u biljkama i igraju važnu ulogu u održavanju zdravlja srca.
Alfa-linolenska kiselina štiti od upale krvnih sudova, smanjuje rizik od srčanog udara i normalizuje krvni pritisak. Važna je za kognitivne sposobnosti i normalan razvoj organizma.
Sprečava rak dojke i prostate
Orah sadrži velike količine antioksidanata i antiupalnih tvari, pa nije ni čudo da ima značajan učinak u sprečavanju raka. Neka istraživanja pokazuju da fitosteroli i antioksidansi u orahu mogu spriječiti rak dojke.
Štiti od dijabetesa
Mononezasićene i polinezasićene masti pronađene u orasima pomažu u održavanju normalnog nivoa insulina u krvi. Istraživanje sprovedeno u Harvardskoj školi javnog zdravlja je utvrdilo da žene koje su konzumirale 30 grama oraha pet puta sedmično imale 30% manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Poboljšava rad mozga
Visoke količine omega-3 masnih kiselina u orahu čine ga izvrsnom hranom za mozak. Manjak omega-3 masnih kiselina može negativno uticati na pravilno funkcionisanje mozga. Djeca s nedovoljnim unosom istih imaju poteškoće u ponašanju i učenju.
Liker od oraha
Sastojci:
40 mladih, zelenih oraha
800 g smeđeg šećera
4 klinčića
1 limun izrezan na ploške
1 litar domaće rakije
Priprema:
Orahe operite. Ako su mali zarežite ih, ako su veći prerežite na polovine. Limun operite, izrežite na ploške. Orasima i limunu dodajte šećer (med), klinčiće i domaću rakiju i dobro promiješajte, kako bi se šećer što bolje rastopio. Dobro zatvorite bocu i držite je na suncu 40 dana. Svaki dan je malo protresite, ali nemojte otvarati. Nakon 40 dana, liker procijedite kroz gazu i prelijte u bocu te držite na tamnom i hladnom mjestu. Za prirodno liječenje štitne žlijezde potrebno je piti jednu rakijsku čašicu likera dnevno, ujutro natašte.