Znamo za “Baby boom” generaciju ljudi, ali otkrili smo da i među zvijezdama postoje “baby boomeri” – naime, izgleda da je jedna kosmička drama od prije 5 milijardi godini bila okidač za rađanje velikog broja zvijezda u galaksiji Mliječni put u tom periodu.
Glavni cilj ove svemirske misije je stvoriti 3D mapu – katalog svemirskih objekata Mliječnog puta, koji za sada ima oko 1,7 milijardi zvijezda, a procjenjuje se da će ovaj katalog, kada se projekat završi, predstavljati oko 1% populacije naše galaksije. Ovaj podatak je važno naglasiti, kako bismo imali sliku koliko je to jedan ogroman prostor, nama teško dokučiv.
Ova mjerenja sa Gaia omogućuju naučnicima da izračunaju pravu svjetlinu i veličinu zvijezde, a ti podaci se mogu ubaciti u modele kako bi se utvrdila njezina starost.
Spomenuti tim astrofizičara je potom simulirao stvaranje zvijezda u našoj galaksiji, Mliječni put, i otkrio da je formiranje novih zvijezda bilo u opadanju sve do prije otprilike pet milijardi godina, kada je formiranje naglo poraslo. Istraživači procjenjuju da je polovina ukupne mase svih zvijezda ikada stvorenih u tankom disku Mliječnog puta – koji sadrži većinu zvijezda naše galaksije – proizvedena u tom razdoblju.
Naučni članak je objavljen u aprilu 2019. godine u naučnom časopisu Astronomy& Astrophysics.