Triklosan se obično dodaje nekim pastama za zube, antibakterijskim sapunima i šamponima, kao i nekim kozmetičkim proizvodima. Može se naći i u odjeći, posuđu, namještaju i igračkama.
Proizvođači ga dodaju kako bi smanjili ili spriječili bakterijsku kontaminaciju, a u pastama za zube pomaže u sprečavanju gingivitisa.
Već je Uprava za hranu i lijekove (FDA) u SAD-u zabranila triklosan u antiseptičkim i antibakterijskim proizvodima.
S druge strane, jedan proizvođač prestao je da dodaje triklosan svojim proizvodima kao odgovor na zahtjeve potrošača, ali kaže da je siguran da ova hemikalija ne predstavlja prijetnju.
Nova studija analizirala je podatke od 1.848 žena i otkrila je da one s višim nivoima triklosana u urinu imaju veću vjerovatnoću da će imati probleme s kostima.
“Laboratorijske studije su pokazale da triklosan može imati negativan utjecaj na mineralnu gustinu kostiju kako kod ljudi tako i kod nekih životinja”, rekao je autor studije Yingjun Li.
Međutim, malo se zna o odnosu triklosana i zdravlja ljudskih kostiju.
“Koliko znamo, ovo je prva epidemiološka studija koja istražuje povezanost između izlaganja triklosanu s mineralnom gustinom kostiju i osteoporozom u nacionalno reprezentativnom uzorku odraslih žena iz SAD-a”, istakao je on.
Studija je objavljena u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.