Napredovanje boraca Islamske države Iraka i Levanta prijeti da podijeli Irak na sunitske, šiitske i kurdske zone.
Ofanziva kojom su se borci terorističke organizacije Islamska država Iraka i Levanta (Idil) približili na 50 kilometara od Bagdada najveća je prijetnja za stabilnost Iraka koja može zemlju da gurne u provaliju etničkih i religijskih podjela. Galopirajuće napredovanje relativno malobrojnih džihadista demonstrira njihovu vojnu spremnost, ali i nedoraslost vlade u Bagdadu novonastaloj situaciji, piše Politika.
Ukoliko Idil uz stranu pomoć ne bude zaustavljen, sve turobne prognoze o podeli zemlje na sunitske, šiitske i kurdske zone postaće izvjesnije.
Iračka, dominantno šiitska, vlada premijera Nurija el Malikija i juče je bila paralisana i nesposobna da pruži adekvatan odgovor islamskim ekstremistima, koji su za samo nedjelju dana okupirali velika prostranstva zemlje, mahom naseljena sunitima. Posao im je olakšala činjenica da je u tim regionima narod već bio otuđen od Malikijeve vlade, koga su optužili za diskriminaciju i maltretiranje.
DŽihadistički borci su juče prema Bagdadu napredovali iz tri pravca, pošto su utvrdili kontrolu na prethodno osvojenim teritorijama u nekoliko iračkih oblasti. AP ukazuje da će glavni grad sa svojom velikom šiitskom populacijom biti mnogo teži zalogaj nego teritorije koje su dosad osvojene. U Bagdadu je bezbjednost podignuta na viši nivo, a agencije javljaju da stotine mladića stoje u redu ispred regrutnog centra nakon što su vlasti zatražile od Iračana da pomognu u borbi sa pobunjenicima.
Vlada je ranije u toku jučerašnjeg dana počela da sprovodi plan za bezbjednost prestonice, koji uključuje masovno razmještanje pripadnika snaga bezbjednosti i jačanje obavještajnog rada.
U ruke džihadista koji zagovaraju stvaranje islamističkog kalifata dosad su pali veliki gradovi Mosul i Tikrit, ali i policijske i vojne baze, pošto je iračke snage bezbjednosti zahvatilo rasulo. U pohodu na Bagdada Idilu pomažu pristalice svrgnutog i ubijenog iračkog lidera Sadama Huseina, kao i drugi nezadovoljni suniti.
Oglašavajući svoju pobjedu na sva zvona, militantni ekstremisti najavili su uvođenje šerijatskog zakona u Mosulu, drugom najvećem gradu Iraka..
Na sjeveru Iraka kurdske snage bezbjednosti su iskoristile bezbjednosni vakuum, pa su u etnički mješovitom gradu Kirkuku zauzele vazduhoplovnu bazu i druge vojne stanice koje je iračka armija napustila.
Ovakvim vojnim pobjedama Idil se prema ocjeni Bi-Bi-Sija približio svom cilju – stvaranju islamskog kalifata.
.„NJujork tajms” piše da je ono što se događa u Iraku katastrofa i da je zapanjujuće da su Iračani i Amerikanci, koji razmjenjuju obavještajne podatke, zatečeni brzinom kojom pobunjenici ostvaruju pobjede a i vojnici dezertiraju.
Osim gradova koje je u Iraku zauzela, grupa je široko prisutna u pograničnom pojasu sa Turskom i Sirijom i čuvena je po brutalnim metodama na teritorijama koje kontroliše.
Bi-Bi-Si ocjenjuje da je sasvim realno da Idil i ubuduće zadrži kontrolu nad Mosulom, što je prvi korak u ostvarivanju sna o islamističkom kalifatu koji bi trebalo da zauzima teritorije Sirije, Iraka i Libana. Ako bi im to pošlo za rukom, bio bi to najznačajniji uspjeh džihadista od napada Al Kaide na SAD 11. septembra 2001, ocjenjuje britanski javni servis.
Sada je već svima jasno da vlada u Bagdadu neće biti u stanju da sama pobijedi Idil, pa je apel za pomoć upućen na uticajne svjetske adrese. Američki predsjednik Barak Obama je potvrdio da će Iraku biti neophodna pomoć, ali nije precizirao na koji način bi SAD mogle da se uključe. Spekuliše se, ipak, da će podrška Bagdadu stići iz vazduha – u vidu bespilotnih letjelica .
Nešto konkretnija je bila bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton koja je ocijenila da Amerika ne treba da se upušta u novu vojnu avanturu u Iraku, pogotovo ne u smislu angažovanja kopnenih snaga.
Najviši zvaničnici NATO-a i Velike Britanije takođe su saopštili da ne planiraju da se vojno angažuju u Iraku, a njemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnmajer je izjavio juče da brzo napredovanje sunitskih ekstremista u Iraku pokazuje da su oni postali moćna snaga koja će otežati napore da se sprječi podjela zemlje.
On je ocijenio da je Idil sada „moćan faktor sa kojim ćemo u budućnosti morati da se pozabavimo ne samo u Iraku, veći u cijelom regionu”.