Škola je promjena koja se događa postupno, a ne naglo, kako roditelji očekuju. Ostavite dovoljno vremena i sebi i djetetu da se na ovu promjenu prilagodite. Novi ritam dana, drugačije vršnjačko okruženje, formiranje novog pojma obaveza… važni su sastavni elementi prilagodbe na školu. Zato, nemojte od djeteta očekivati da ih usvoji odmah.
Smatra se da je polazak u školu u tolikoj mjeri velika promjena da treba proći cijeli prvi razred da bi se moglo smatrati da je prilagodba završena.
Umjesto uljepšavanja: “U školi će ti biti divno, steći ćeš puno prijatelja…” ili onih rečenica koje pokazuju drugu krajnost: “Sada trebaš samo učiti” ili “Lako je tebi”, ponudite realnu sliku škole. Odnosno, recite djetetu da je škola mjesto na kojem će steći puno prijatelja, da će neka od tih prijateljstava možda trajati zauvijek, da će doživjeti mnogo prekrasnih iskustava, ali da škola podrazumijeva i određene obaveze koje djetetu možda neće biti sasvim omiljene.
Ponudite djetetu podršku, jasno, glasno. Bez obzira na to što se vama to podrazumijeva, važno je da izgovorite: “Biću uz tebe šta god da se dogodi”, ili: “Učinit ću sve da ti škola bude što manje napor, a što više zadovoljstvo”, “Polazak u školu je važan pokazatelj da si narastao, veselim se što je tako”. Na ovaj način, osim podrške, učvršćujete djetetovo samopouzdanje, koje će mu dok traje prilagodba biti jako potrebno.
Činjenica je da djeca koja u prvom razredu nisu u potpunosti naučila pisati i čitati, imaju olakšan ritam rada. Međutim, učenje pisanja i čitanja se odvija u školi, a ne u vrtićima. Postoji mogućnost usvojene pogrešne tehnike pisanja, ponijete iz vrtića, pa će trebati vrijeme da isprave greške.