BIHAĆ, 23. jula – Zbog dugovanja po osnovu porodiljskih naknada, centri za socijalni rad u Unsko-sanskom kantonu našli su se u bezizlaznoj situaciji.
Porezna uprava je tako, nakon provedenog inspekcijskog nadzora, Centru u Cazinu naložila da izvrši uplatu dodatnih obaveza koje iznose preko 200 hiljada KM, a koje se odnose na doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, za zdravstveno osiguranje i za nezaposlenost porodiljama u radnom odnosu. Sve to čeka i ostale centre za socijalni rad.
Upravo iz tog razloga sazvan je sastanak kojem su prisustvovali direktori svih centara, predstavnici Kantonalnog ureda Porezne uprave, OSCE-a , predstavnici općina Velika Kladuša i Bihać, ali ne i relevantnih predstavnika Vlade USK, koja je i u obavezi da sredstva za porodilje uplati na račune centara za socijalni rad.
Koliko država, odnosno Kanton, vode računa o najmlađim stanovnicima, govori činjenica da su porodilje posljednju naknadu za septembar prošle, dobile u aprilu ove godine. Ovaj problem prisutan je unazad nekoliko godina, ali je eskalirao kada je Kantonalni ured Porezne uprave, nakon provedenog inspekcijskog nadzora, Centru u Cazinu naložio da izvrši uplatu dodatnih obaveza koje iznose preko 200 hiljada KM, a koje se odnose na doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, za zdravstveno i za nezaposlenost porodiljama u radnom odnosu.
Kako je na današnjem sastanku rečeno, problem uplate doprinosa porodiljama u radnom odnosu rezultat je neusklađenosti Zakona o doprinosima F BiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH po kojem je obveznik uplate doprinosa onaj koji isplaćuje naknade, u ovom slučaju centri za socijalni rad, te Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom Unsko-sanskog kantona, po kojem je poslodavac obavezan da uplati doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje i nezaposlenost.
Cazinskom Centru za socijalni rad prijeti prinudna naplata, koja čeka i ostale centre. Ukoliko dođe do ovakvog koraka ove ustanove bit će potpuno blokirane, a samim tim i njihovi korisnici, koji ionako primaju najminimalnije naknade, koje kasne i po nekoliko mjeseci.
Da bi se takva situacija izbjegla, Mensura Šarić, direktorica Kantonalnog ureda Porezne uprave u Bihaću, spremna je, kaže, na svaki vid dogovora, odnosno potpisivanje sporazuma sa odgodom plaćanja. Na današnjem sastanku nije bilo kompetentnih s kojima bi se mogao potpisati taj sporazum, a to su predstavnici nadležnih ministarstava i Vlade, koja je i dužna doznačiti sredstva centrima preko kojih porodilje dobijaju naknadu.
Ozbiljnost problema prepoznali su u općinama Bihać i Velika Kladuša, koje su spremni na svaki vid saradnje, iako se pitanje porodiljskih naknada njih ne tiče direktno. Konkretnih zaključaka nije bilo, osim onog da je pitanje više političko i da se u rješavanje treba tražiti u Vladi i Skupštini Kantona.