Danas se obilježava 69. godišnjica bombardovanja Hirošime, na koju su SAD 6. avgusta 1945. godine bacile atomsku bombu.Grad je razoren, a 13 kvadratnih kilometara pretvoreno je u pustoš. Poginulo je oko 117.000 ljudi, a od posljedica bačene bombe stradalo je 217.137.
Atomska bomba snage 13 kilotona izbačena je iz bombardera sa visine od 9.400 metara. Eksplodirala je iznad grada, na visini od oko 600 metara, izazvaši toplotni talas temperature 4.000 stepeni Celzijusa u prečniku oko 4,5 kilometara.
Samo na dan bombardovanja, u Hirošimi, koja je tada imala oko 300.000 stanovnika, poginulo je 70.000 ljudi. Od pritiska užarenog vazduha i usisnog pritiska razoreno je oko 70.000 zgrada od ukupno 90.000.
Bomba nazvana “Mali dječak” bila je rezultat višegodišnjeg napora da se u okviru američkog projekta “Menhetn” proizvede nuklearno oružje. Vojska Sjedinjenih Država okupila je tadašnje istaknute fizičare i matematičare kako bi pretekla nacističku Njemačku u proizvodnji atomskog oružja.
Prvi put u istoriji, po odluci tadašnjeg američkog predsjednika Harija Trumana, nuklearno oružje upotrijebljeno je u ratu. Ti napadi su bili direktan povod za kapitulaciju Japana 15. avgusta 1945. godine čime je završen Drugi svjetski rat.
Pretpostavlja se da je 129.000 ljudi poginulo u napadima, a da je najmanje dva puta više umrlo od direktnih posljedica radijacije, gladi i opekotina.
Gradovi Hirošima i Nagasaki su postali važan simbol u borbi za svijet bez atomskog oružja.
Djevojčica sa “hiljadu ždralova”
Japanci vjeruju da će svaku bolest ili nevolju savladati ukoliko uspiju da naprave hiljadu papirnih ždralova. U tu priču vjererovala je i, ozračena od ekspolozije, djevojčica Sadako Sasaki iz Hirošime.
Napravila ih je preko 900 prije nego ju je leukemija savladala. Zato djeca cijeloga svijeta od dana njene smrti šalju, zajedno sa porukama miru, niske i niske papirnih ždralova. One se kače na Spomenik miru u centru Hirošime posvećan maloj Sadako, ali i svim dječjim žrtvama rata.