Oko pedeset posto zaposlenih u RS svakoga mjeseca odradi ogroman broj prekovremenih radnih sati koje im poslodavci nikada ne plate, tvrde u Savezu sindikata ovoga entiteta, dok takve navode poslodavci kategorički odbacuju. Za razliku od Sindikata USK-a koji o neplaćenom prekovremenom radu ne raspolaže relevantnim pokazateljima, u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove USK-a tvrde kako jedan broj poslodavaca krši zakon i svojim zaposlenicima ne plaća prekovremene radne sate. Takvi poslodavci su se suočili s propisanim sankcijama.
Prekovremeni rad zaposlenika uređen je članom 32. Zakona o radu FBIH kojim je propisano da u slučaju iznenadnog povećanja obima posla i više sile, požara, potresa i poplava, zaposlenik je na zahtjev poslodavca, obavezan raditi duže od punoga radnog vremena, a najviše do deset sati sedmično. Ako prekovremeni rad zaposlenika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od deset sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac je dužan obavjestiti inspekciju rada i radnih odnosa. U prvih osam mjeseci ove godine takav rad inspekciji je prijavilo jedanaest poslodavaca.
– Mi smo doista utvrdili da jedan dio poslodavaca krši odredbe Zakona o radu. Angažuje osobe više nego što je tih deset sati sedmično, ali i to koliko ih angažira, on ih ne plati. U tom pravcu mi smo išli s preventivnim oblikom. Kroz upravne mjere nalagali smo rješenjem o zabrani rada tih ljudi na prekovremenom radu. Također smo išli i s restriktivnim mjerama i izricali prekršajne naloge, kod određenih poslodavaca kod kojih su te pojave doista bile izražene a predstavke bile česte, kaže Sena Družić, glavna kantonalna inspektorica.
Građani su KUIP-e za neplaćene prekovremene radne sate, duže od zakonom dozvoljenog, u istom periodu ove godine prijavili 23 poslodavca, fizička i pravna lica, a nakon kontrole inspektori su četrnaestorici poslodavaca rješenjem zabranili prekovremeni rad a devetorici poslodavaca izdali prekšajne naloge. Najčešće pojave neplaćenog prekovremenog rada evidentne su kod poslodavaca koji zapošljavaju sezonske radnike tokom ljeta, građevinske radnike koje angažiraju više nego što je ugovorom definirano, u oblasti šumarstva i u posljednje vrijeme, u većim tržnim centrima.
– Prekovremeni rad duži nego što je to zakonom dozvoljeno je teško utvrditi.Praktikujemo češće obilaske određenog poslodavca u određeno radno vrijeme, u kojem nas možda i ne očekuju. Ne očekuje se da ćemo se pojaviti u dvanaest sati, pola jedan navečer da konstatiramo i vidimo da osoba koja radi do 21,00 sat da je ona i u pola jedan navečer u objektu na svom radnom mjestu, kaže glavna kantonalna inspektorica.
Ovakve kontrole obavljaju inspektori za rad i radne odnose i za zaštitu na radu koji protiv prekršilaca zakona poduzimaju represivne mjere. Da to ipak daje očekivane rezultate, potvrđuje činjenica da u posljednjih devet mjeseci određeni broj poslodavaca, pogotovo onih koji su nedavno došli u USK, prihvataju naredbe inspekcije i zaposlenike više ne angažiraju da prekovremeno rade duže nego što je to zakonom propisano.