U cijeloj 2024. godini korpa osnovnih prehrambenih proizvoda bila je jeftinija za 2,1 posto, uz znatno niže cijene žitarica i šećera koje su prevagnule nad poskupljenjem biljnih ulja, mlijeka i mliječnih proizvoda i mesa, izvijestila je o tome agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljopprivredu FAO.
Također, naveli su da su cijene hrane u posljednjem mjesecu lani blago pale, uz znatno jeftiniji šećer i stabilne cijene žitarica. Međutim, na tržištu BiH se to ne osjeti.
Rastu cijene
Štaviše, cijene hrane sve više muče građane. Premda se posljednjih dana iznosi kako su s Novom godinom došla i nova poskupljenja, činjenica je da cijene hrane iz mjeseca u mjesec rastu, što, uostalom, govore i statistički pokazatelji.
Prema posljednjim podacima koji se odnose na potrošačke cijene iz novembra prošle godine, najviše je poskupjela hrana, i to u odnosu na mjesec prije za 0,9 posto. Iz udruženja potrošača stalno upozoravaju na to da je hronično prisutan puzajući rast cijena hrane. Redžo Omerbašić, ekonomist i predsjednik Udruženja potrošača Posavskog kantona, za „Dnevni avaz“ kaže kako bi vlasti morale učestvovati u povećanju proizvodnje hrane. Navodi kako u cijeloj BiH izostaje adekvatna stimulacija i kada je riječ o poljoprivrednoj, ali i prozvodnji mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda.
– Neophodno je liječiti uzroke i imati preventivu , a ne zamrznuti poskupljenja. Tržište jeste otvoreno i zato je neophodno povećati proizvodnju u svim sferama – kaže Omerbašić.
Iznosi i da ga brine povećanje iznosa najniže plaće, jer se pribojava inflacije, budući da, kako naglašava, uz rast plaće dolazi do rasta potrošnje.