Prva napolitanka je svjetlost dana ugledala 1898. godine, mada postoje podaci da su još stari Grci znali da uživaju u ovoj slatkoj užini, zahvaljujući pronađenom uređaju koji podsjeća na presu za napolitanke, a koji datira iz ovog perioda.
Mnogi bi da svojataju napolitanke i da kažu da su baš oni bili prvi koji su u njima uživali, pa je tako prema nekima, šarm napolitanki preovladao Evropom još u 13. vijeku, sa Toskanom i Burgundijom kao prvim oblastima koje su prigrlile najslađe prelive preko najtanjih, hrskavih vafla.
Parižani tvrde da su baš oni bili ti koji su prvi uživali u vaflu sa krem prelivom i da je ova slatka strast potekla upravo iz grada hedonizma i to u 14. vijeku.
Međutim, otkriveno je da im ime ipak potiče iz Italije! Ako ste pomislili da naziv nose inspirisane nekom zanosnom, temperamentnom Italijankom, bili ste u pravu. Barem donekle.
Zahvaljujući lješnicima koji su uvezeni iz Napulja i korišćeni za proizvodnju prvih napolitanki još u prošlom stoljeću, ovaj slatkiš je dobio svoje prepoznatljivo ime. Tako je Napulj obezbijedio svoje mjesto u popularnoj istoriji, mnogo prije nego što je postao grad pice i Dijega Armanda Maradone.
U prilog tome koliko su napolitanke popularne i danas, govori podatak da se u prosjeku, svake sekunde u Evropi pojede oko dva pakovanja napolitanki.
Mnogi slatkiši dođu i prođu, budu slatkiš generacija, ali u nekom trenutku se nekako izgubi interesovanje za njih.
Međutim, napolitanke uspješno odolijevaju ovome nastavljajući da budu tradicionalan stanovnik slatke fioke gotovo svake kuće.