Kantonalna uprava za inspekcijske poslove u prvih deset mjeseci ove godine, vršeći inspekcijske nadzore, zatekla je 213 osoba bez ugovora o radu.
Ipak, ‘rad na crno’ se, prema podacima inspekcije, značajno smanjio u odnosu na prethodne dvije godine.
„Direktnim radom naših inspektora, nalaganjem upravnih mjera putem rješenja da se obustavi ili se otkloni taj dio neusklađenosti u skladu sa Zakonom o radu, veliki broj poslodavaca je te ljude i prijavio. Oko 34 posto poslodavaca od pomenutih 213, prijavilo je osobe koje smo mi zatekli bez ugovora o radu“, kaže glavna kantonalna inspektorica za rad, radne odnose i zaštitu na radu, Sena Družić.
Ona ističe da su pomaci evidentni u oblasti šumarstva i građevinarstva, ali da u ugostiteljstvu i uslužnim djelatnostima i dalje cvjeta ‘rad na crno’. Pojedini poslodavci taj prekršaj ponavljaju i više puta. Stoga u inspekciji smatraju da je potrebno povećati iznose kazni, kako bi se toj pojavi stalo ukraj.
Dodatni problem stvara i činjenica što Zakon o prekršajnom postupku Federacije BiH predviđa i daje mogućnost da poslodavac, ukoliko odmah uplati prekršajni nalog, plati polovinu iznosa.
„To je povoljnost za poslodavca, ali da se u restriktivni dio uvede to da poslodavac plaća veće kazne, što smo mi zastupali, još uvijek nema sluha od strane predlagača zakona“, ističe Družić.
S druge strane, ona dodaje da je, zahvaljujući toj odredbi, sada puno bolja i redovnija naplata prekršajnih naloga što je značajan pomak, u odnosu na situaciju, koja je bila ranije. Poslodavci su, po njenim riječima, najčešće podnosili zahtjev za sudsko odlučivanje. Po dosadašnjoj praksi, kako je kazala, rijetko je sud donosio odluke o povećanju iznosa na prekršajnom nalogu, već su to pretežno bile uvjetne kazne ili one koje su inspektori svojim prekršajnim nalogom odredili.
Izvor: RTVUSK