Turski premijer Ahmet Davutoglu ustvrdio je da spajanje turskih i britanskih ekonomija predstavljala veliku priliku s aspekta Evropske unije i Brisela.
U okviru zajedničkog projekta Istanbulske berze i Unije turskih izvoznika, a na inicijativu Finansijskog centra u Istanbulu u britanskoj prijestolnici se održava Forum “Istanbul: Regionalni centar, globalni akter”, na kojem su učestvovali i turski premijer Davutoglu i njegov zamjenik i jedan od vodećih svjetskih ekonomskih eksperata Ali Babacan.
Davutoglu je naglasio da je za razumijevanje moderne ekonomije neophodno razumjeti London, a da je za razumijevanje tradicionalne ekonomije potrebno razumjeti Istanbul.
“Ujedinjavanje ove dvije metropole predstavlja objedinjavanje globalne ekonomije. Spajanje turske i britanske ekonomije predstavlja veliku priliku s aspekta Evropske unije i Brisela”, kazao je Davutoglu.
Turski premijer je podsjetio na historijsku činjenicu da su Evropljani početkom 20. stoljeća u upotrebi bili ustalili termin “bolesnik” kada su govorili o tadašnjem Osmanskom carstvu, te dodao da se početkom 21. stoljeća taj termin može koristiti za Evropu, a da je Turska napravila velike iskorake u kontekstu ekonomske, sigurnosne i demokratske stabilnosti.
Podsjetivši i na ranije bojazni brojnih evropskih analitičara da će 2014. godina biti kritična za Tursku, jer se nalazi u regiji u kojoj su aktivne sirijska i ukrajinska kriza, kao i zbog toga što je to bila godina kada su u Turskoj održani dvoji izbori i kada su neki paralelni krugovi pokušali ugroziti ekonomsku i druge stabilnosti, Davutoglu je kazao da su turske vlasti uspjele odoljeti svim tim problemima i smanjiti budžetske deficite.
“Za Tursku je ključna bila 2013. godina kada smo otvorili 1,3 miliona novih radnih mjesta. Vi ste svi svjedoci koliko se u tom periodu u Evropi zatvorilo radnih mjesta. Da je Turska postala članicom Evropske unije prije evropske ekonomske krize, nova radna mjesta u Turskoj su mogla biti faktor prevazilaženja brojnih evropskih poteškoća”, tvrdi Davutoglu.
Dodao je da Turska bilježi ekonomski rast od tri posto i da je to iznad svih očekivanja, te da se radi o rastu koji je drugi u Evropi, a treći u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
“Proteklih 12 godina bile su uspješne za Tursku. Dok je globalna ekonomija padala, turska ekonomija je rasla. Ekonomski programi i projekti su važni, ali još je važniji faktor političke stabilnosti. Toga smo svjesni i, ne razdvajajući ekonomiju i politiku, koristimo termin političke ekonomije”, kazao je Davutoglu i dodao da je Turska politički stabilna zemlja koja ima viziju.