Europska unija će u Bruxellesu sazvati izvanrednu sjednicu ministara vanjskih poslova radi sankcioniranja nove ofenzive koju su na istoku Ukrajine pokrenuli proruski separatisti uz potporu Moskve, najavila je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Federica Mogherini. Mogherini je razgovarala s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom i poslala je poruku ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu, dodaju njezine službe. Neke vlade, među kojima Švedska, Litva i Latvija, traže donošenje novih sankcija protiv onih koji potiču na rat na istoku Ukrajine i protiv okružja ruskog presjednika Vladimira Putina. Predsjednik Europskog vijeća, bivši poljski premijer Donald Tusk, bio je oštar u svojoj poruci objavljenoj na Twitteru: “Smirivanje je potaknulo agresora na još veće nasilje. Došlo je vrijeme da osnažimo našu politiku temeljeći je na činjenicama a ne na obmanama”. EU bi također mogao odlučiti o proširenju popisa s imenima fizičkih i pravnih subjekata pod europskim sankcijama. No takve su sankcije pokazale ograničen doseg.
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope produžila je sankcije protiv ruske delegacije, i ukinula joj prava na glasanje i predstavljanje u upravnim tijelima te organizacije do aprila. Amandman na rezoluciju o ovlaštenjima ruske delegacije usvojen je danas sa 148 glasa “za” i 64 “protiv”.
Šef ruske delegacije Aleksej Puškov rekao je agenciji TASS da će, nakon ove odluke, Moskva suspendovati svoje učešće u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope do kraja ove godine.
Puškov, koji je predsjedavajući Komiteta ruske Dume za međunarodna pitanja, naglasio je da odluka Parlamentarne skupštine da produži sankcije ruskoj delegaciji stavlja na dnevni red i pitanje povlačenja Ruske Federacije iz Savjeta Evrope. On je dodao da će pitanje učešća Rusije u Savjetu Evrope biti razmatrano krajem ove godine i da će zavisiti od političke situacije. Parlamentarna skupština Savjeta Evrope je u aprilu prošle godine ruskoj delegaciji uskratila pravo glasa do januara 2015. godine i isključila je iz svih rukovodećih tijela, zbog prisjedinjenja Krima. Ruski deputati i senatori kasnije su napustili sjednicu u znak protesta i odbili da učestvuju u daljem radu Parlamentarna skupština Savjeta Evrope.