Uprkos napetosti duž fronta na istoku Ukrajine, njen predsjednik Petro Porošenko je u ponedjeljak dostavio Skupštini prijedlog zakona o davanju više autonomije većem dijelu teritorije pod vojnom kontrolom proruskih separatista.
Taj tekst, koji poslanici treba da razmotre već ove nedjelje, dodjeljuje “specijalan status” toj oblasti, naročito u pogledu upotrebe ruskog jezika i proširenih mogućnosti za saradnju s Rusijom.
Ali, stupio bi na snagu tek pošto bi se održali izbori u skladu s ukrajinskim zakonom i pod nadzorom međunarodnih posmatrača.
Po prijedlogu tog zakona, sve oružane grupe će morati da polože oružje ili da napuste Ukrajinu, a na istoku će se ponovo uspostaviti distribucija ukrajinskih medija, objavljeno je na sajtu Skupštine.
Taj prijedlog zakona je pripremljen u skladu s novim, “Drugim mirovnim sporazumom iz Minska”, potpisanim u tom bjeloruskom gradu 2. februara poslije maratonskih pregovora uz posredovanje francuskog predsjednika Francoisa Hollandea i njemačke kancelarke Angele Merkel, a uz učešće šefa ruske države Vladimira Putina, za koga Kijev i Zapad tvrde da naoružava pobunjenike i šalje trupe u Ukrajinu, što Moskva poriče uprkos obilju dokaza.
Uprkos primirju, pobunjenici napadaju ukrajinsku vojsku u oblastima Donjeck i Lugansk, a posebno kod Mariupolja, posljednjeg velikog grada na istoku koji je pod kontrolom Kijeva.
Zauzimanje tog grada bi otvorilo kopneni put od Rusije, preko pobunjenih, proruskih oblasti Ukrajine, do poluostrva Krim koje je Moskva anektirala prije godinu dana.
Vojska u Kijevu je u ponedjeljak objavila da je u tim čarkama poginuo jedan ukrajinski vojnik.