U Grčkoj su u sedam sati po lolalnom vremenu (8 časova po srednjoevropskom) otvorena biračka mesta na referendumu na kome se deset miliona građana izjašnjava o prihvatanju rigoroznih mera štednje u zamenu za međunarodnu pomoć za izlazak iz finansijske krize koja ozbiljno potresa tu zemlju. Odbijanje plana pomoći tumači se kao uvod u mogućnost da Grčka istupi iz Evrozone.
Referendum je sazvao Aleksis Cipras, premijer grčke levičarske vlade, koji je pozvao građane da se usprotive, kako se izrazio strahu i terorizmu – tako što će odbiti plan evropskih lidera. Inače Grčka je poslednjih šest godina provela u ekonomskoj recesiji.
Međutim, strah da bi Grčka mogla izgubiti svoje mesto u Evrozoni, čini se da je deo glasača opredelio da podrže plan o fiskalnim regormama.
“Optimista sam o ishodu referenduma”, rekao je Cipras dok je jutros glasao na biračkom mestu u centru Atine.
“Mnogi bi mogli da ignorišu volju vlasti, ali ne i naroda”, rekao je Cipras. “Uveren sam da ćemo sutra će otvoriti put za sve ljude Evrope”, poručio je grčki premijer.
Bjesna i iscrpljena javnost nakon nekoliko godina oštre recesije poslednjih nedelja bila je primorana da trpi program kontrole kapitala koji je grčka vlada uvela da bi sprečila kolaps bankarskog sistema pošto je premijer Cipras prekinuo pregovore sa evropskim liderima.
“Vlada atmosfera straha, možete je osetiti”, reči su jednog šezdesetogodišnjeg atinskog učitelja koji kaže da će na referendumu podržati plan evropskih lidera.
Aleksis Cipras, četrdestogodišnji grčki premijer se prenose agencije, u neku ruku kocka sudbinom vlade koju predvodi naprečac raspisanim referendumom. S nadom da bi masovni glas “ne” ojačao njegovu poziciju da ispregovara nekakav novi plan spašavanja Grčke.
Biračka mesta širom Grčke biće otvorena do 19 sati (18 po srednjoevropskom vremenu), a prvi rezultati očekuju se u nedelju oko 21 sat.
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc izjavio je da će u slučaju da građani Grčke odluče protiv predloga međunarodnih poverioca biti dovedeno u pitanje da li će i dalje biti osnove za ostanak Grčke u evrozoni. On je, u intervjuu bečkom dnevniku “Esterajh” kazao da vlada u Atini deluje ekstremno populistički i da je zemlju dovela u opasnu situaciju – “na rub ponora”.
Istupanje Grčke iz evrozone, kako je istakao, EU bi mogla da prebrodi, ali Grčka ne.
Kurc je analizirao i posledice ishoda referenduma ukazavši da, ako građani glasaju sa “ne” to dovodi u pitanje da li će postojati i dalje osnova za ostanak Grčke u evrozoni.
“Tada će se zemlja naći pred državnim bankrotom. Ako Grci glasaju sa ‘da’ onda će to biti odluka u korist evra, i time bi pregovori dobili šansu”, ocenio je austrijski šef diplomatije.
Kurc je naglasio da dalja sredstva EU nisu moguća bez reformi, te podvukao da je grčka vlada napustila pregovarački sto i svoju zemlju dovela u opasnost.
Austrijski šef diplomatije nedogovornom je ocenio izjavu grčkog ministar finansija Janis Varufakis koji je pregovarače EU uporedio sa teroristima.
“Ponašanje grčke vlade je već i pre te izjave bilo neprihvatljivo. Oni žele pare i vređaju EU. To je veoma bezobrazno”, kazao je austrijski ministar.