DUBAI – Američki državni sekretar Džon Keri smatra da je govor iranskog vrhovnog vođe Alija Hamneija u subotu, u kojem je obećao da će prkositi američkoj politici u regionu uprkos nukleranom sporazumu sa svetskim silama, “vrlo uznemirujući”.
“Ne znam kako da to tumačim u ovom trenutku, osim da ga prihvatim zdravo za gotovo, jer to je njegova politka”, kazao je Keri za saudijsku TV Al Arabija.
On je dodao da zna da često javni kometari i stvari mogu evoluirati ako su različiti, a ako je to politika, onda je to vrlo uznemiravajuće, prenosi Rojters.
Hamnei je rekao pristalicama u džamiji da se američka politika u regionu razlikuje za 180 stepeni od iranske, a prisutni su ga prekidali povicima “Smrt Americi” i “Smrt Izraelu”. “Čak i posle ovog sporazuma, naša politiika prema arogantnim SAD, neće biti promenjena”, kazao je Hamnei.
Nekoliko zalivskih arapskih zemalja optužilo je Teheran za ometanje, tvrdeći da pruža pomoć u naoružanju za političke promene u tim zemljama, među kojima su Bahrein, Jemen i Liban.
Keri je rekao da SAD veruju da arapski saveznici imaju sposobnost da se suprotstave iranskim ometanjima u regionu. “Mislim da predsjednik Obama, naša vosjka i obaveštajne službe veruju da arapske države, ako se dobro organizuju, imaju vrlo značajan neiskorišćeni potencijal da se odbrane od tih aktivnosti” , kazao je on.
Šef iranske diplomatije Muhamed Džavad Zarif poručio je danas da je većina zahteva Irana usvojena prilikom postizanja sporazuma o nuklearnom programu sa šest svjetskih sila.
Suočen sa kritikama konzervativnih poslanika, Zarif je na današnjoj sjednici iranskog parlamenta na kojoj je razmatran sporazum o nuklearnom programu te zemlje, poručio da su pregovori zahtijevali postizanje kompromisa.
“Ne kažemo da je sporazum potpuno u službi interesa Irana. Pregovori uvek podrazumijevaju da se nešto dobija, a nešto gubi. Mi smo pokazali fleksibilnost”, poručio je šef iranske diplomatije, koji je predvodio iranski pregovarački tim tokom razgovora u Beču prošle nedjelje, prenosi Rojters.
Zarif je poslanike podsjetio da će sporazum omogućiti ublažavanje sankcija Iranu u zamjenu za ograničavanje nuklearnog programa te zemlje.
“Reći ću vam isto što sam rekao i vrhovnom vođi, učinili smo sve što smo mogli da ne pređemo većinu crvenih linija, ako ne i sve”, rekao je Zarif misleći na ajatolaha Ali Hamneja koji, zajedno sa iranskim nacionalnim bezbjednosnim savetom, mora da odobri sporazum. Iranci su prošle nedjelje izašli na ulice Teherana kako bi proslavili postizanje istorijskog sporazuma sa svjetskim silama, ali su pripadnici revolucionarne garde i poslanici u većinski konzervativnom parlamentu izrazili svoje sumnje u sporazum. Savjet bezbjednosti UN juče je odobrio sporazum kojim se nuklearni program Irana ograničava u zamjenu za ublažavanje sankcija, ali će moći da ponovo uvede kaznene mjere UN tokom narednih 10 godina ukoliko Teheran bude kršio taj istorijski sporazum.
Petnaestočlano tijelo je jednoglasno usvojilo rezoluciju koja je dio sporazuma postignutog u Beču prošle nedjelje između Irana i velikih svjetskih sila.
U zamjenu za ukidanje sankcija SAD, EU i UN, Iran će biti podvrgnut dugoročnim ograničenjima nuklearnog programa za koji Zapad sumnja da ima za cilj izradu atomske bombe, ali za koji Teheran tvrdi da ima mirnodopske svrhe.
Američki državni tajnik John Kerry izjavio je da se početak ukidanja sankcija Iranu može očekivati najranije za pola godine. U eksluzivnom intervjuu za VOA Kerry je istaknuo da“postoje odredjene stvari koje moraju uraditiTeherani Međunarodna agencija za atomsku energiju”.
Prije ukidanja sankcija o sporazumu koji je postignut 14.jula treba glasati i američki Kongres.
Dogovor je već prihvatilo Vijeće sigurnosti UN, dok je EU odobrila dogovor, pa su neke članice već učinile prve korake u obnovi trgovačkih veza sa Iranom.