Saudijski kralj Salman susrest će se s Barackom Obamom, a glavne teme sastanka trebali bi biti Sirija i Jemen. Saudijski kralj Salman u posjeti je Washingtonu, gdje će se, između ostalog, susresti s američkim predsjednikom Barackom Obamom. Među glavnim temama sastanka trebali bi biti ratovi u Siriji i Jemenu.
Kad je kralj Salman preuzeo vlast u Saudijskoj Arabiji, Obama mu je odao počast time što je promijenio plan putovanja i lično ga posjetio. Ali, kada je predsjednik SAD-a pozvao kralja na samit Vijeća za saradnju zemalja Zaljeva, u posljednji čas je objavljeno da kralj ne može doći, što je u SAD-u shvaćeno kao uvreda. Sada će pokušati to prebroditi kraljevom posjetom Bijeloj kući.
Mnogi u SAD-u smatraju da Saudijci dolaze s listom želja za vojnu pomoć, naročito zbog zabrinutosti koju je izazvao sporazum s Iranom.
“Svakako se nadaju različitim oblicima vojne pomoći. Željeli bi da im izvezemo više vrsta oružja, ali teško nam je pristati na to, zbog naše predanosti Izraelu i njegovoj kvantitativnoj vojnoj prednosti, koja je dugoročna politika kada je riječ o izvozu oružja u tu regiju”, kaže Ben Friedman sa Instituta Cato.
U toku su pregovori o kupovini fregata, druge vojne opreme i obuci vojske, ali jedan viši američki zvaničnik kaže da ne treba očekivati značajna saopštenja o tome u skoroj budućnosti.
Na odnose utječe nafta
Washington želi da Rijad prestane podržavati ono što naziva “ekstremnijim opozicionim grupama u Siriji”. I opet će apelirati na uzdržanost u Jemenu, gdje se broj civilnih žrtava povećava, a humanitarna kriza pogoršava.
Predsjednik SAD-a je i ranije iznio takav zahtjev, ali bez rezultata. Ipak, to nije spriječilo SAD da prošlog mjeseca Saudijskoj Arabiji pošalje bombe i metke vrijedne 500 miliona dolara, kako bi dopunili vojni arsenal te zemlje. Analitičari smatraju da se odnosi Rijada i Washingtona mijenjaju zbog pada cijena nafte.
“Od države koja je čekala na formiranje cijena na globalnom tržištu nafte, SAD sve više postaje država koja određuje cijene, jer najveća proizvodnja danas dolazi od nafte iz američkog škriljca. Stoga SAD danas strateški manje zavisi od Saudijske Arabije i ostatka te regije, odnosno OPEC-a u cjelini”, smatra ekonomist Jacob Funk Kirkegaard.
Dvojica lidera sada moraju uspostaviti odnos u kojem će njihove države manje zavisiti jedna od druge, istovremeno ne zaboravljajući sve brže promjene na Bliskom Istoku.