Američki državni sekretar John Kerry danas je u telefonskom razgovoru s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovim izrazio zabrinutost zbog izvještaja o pojačanom gomilanju ruskih snaga u Siriji, saopšteno je iz State Departmenta. “Američki državni sekretar iznio je jasan stav da, ukoliko su slični izvještaji tačni, ti postupci bi mogli izazvati dalju eskalaciju sukoba, dovesti do većeg gubitka nedužnih života, povećanja priliva izbjeglica i rizika od sukoba s koalicijom koja djeluje protiv `Islamske države` u Siriji”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se ističe da su se Kerry i Lavrov saglasili da će razgovore o sukobu u Siriji nastaviti u New Yorku kasnije tokom ovog mjeseca.
U raznim medijskim izvještajima američki zvaničnici su govorili o povećanju broja ruskih snaga u Siriji radi proširenja vojne podrške Moskve sirijskom lideru Bašaru al-Asadu.
Američki dnevnik “New York Times”, pozivajući se na neimenovane zvaničnike iz administracije predsjednika Baracka Obame, pisao je da je Rusija poslala vojnu prethodnicu u Siriji i montažne kuće za smještaj više stotina ljudi na aerodrom u toj zemlji, te da je poslata i prijenosna stanica za kontrolu zračnog saobraćaja.
“Rusija sirijsku vojsku opskrbljuje tehničkom podrškom i ‘ozbiljnim treningom'”, potvrdio je ruski predsjednik Vladimir Putin, što je prva javna potvrda njihove umiješanosti u sirijski građanski rat.
Telegraph.co.uk prenosi Putinove izjave kojima je komentirao izvještaje o odlasku ruskih borbenih jedinica u Siriju. Rekao je kako su razgovori o izravnoj pomoći vojske u intervencijama ‘još daleko od provedbe’, ali nije niti porekao da bi jednom u budućnosti i to moglo biti moguće.
“No, Siriji smo već dali ozbiljnu pomoć s opremom i treniranjem vojnika u korištenju našeg oružja”, citira Telegraph.co.uk agenciju RIA Novosti. “Želimo stvoriti neku vrstu međunarodne koalicije za borbu protiv terorizma i ekstremizma”, rekao je Putin.
“Do sada smo imali konsltacije s našim američkim partnerima, i osobno sam razgovarao s američkim predsjednikom SAD-a”, rekao je.
Mediji su i ranije izvještavali kako je Rusija započela vojnu intervenciju u Siriji u tamošnjoj bazi na području Damaska koju kontroliraju snage predsjednika Bašara al-Asada. Do sada su bili čvrst partner sirijske vlade u smislu borbe protiv Islamske države, a rasle su i spekulacije o tome da Rusi šalju sve više vojne opreme i instruktora koji ih podučavaju kako koristiti novo oružje.
Službenik iz sirijskih redova rekao je kako je bio upoznat s radom sa ruskim stručnjacima, ali da su do sada uvijek tamo bili upravo “samo kao stručnjaci, ne i kao borci”. “Većina operacija i mnogo obrambenih linija planirali su ruski stručnjaci, i uglavnom su u Damasku”, rekao je ranije izvor za Telegraph.
Izvještaji o povećanoj podršci prate nedavnu diplomatsku ofanzivu u kojoj je Rusija pokušala uvjeriti zapadne i arapske vlade, kao i članove sirijske opozicije, da bi Assad trebao biti dio međunarodnog saveza za borbu protiv IS-a. Putin je u petak rekao kako je Assad složio s takvim dogovorom, “sve do točke održavanja prijevremenih parlamentarnih izbora i uspostavljanja kontakata s tzv. ‘zdravom opozicijom’ te njihovog uključivanja u vladanje”.
No, zapadne vlade i sirijske vođe pobunjenika do sada insistiraju na tome da za Assada nema mjesta u “posljeratnoj Siriji”, budući da se njegov režim i dalje smatra “najvećim ubojicom civila”.
Pentagon je u petak objavio kako je upoznat s izvještajima ruske pomoći u Siriji, a glasnogovornik Peter Cook izjavio je kako su “svi dobrodošli” u borbi protiv IS-a.
Francuska razmatra izvođenje zračnih napada na Islamsku državu u Siriji, zajedno s međunarodnom koalicijom koju predvodi SAD, objavio je u subotu Le Monde na svojem portalu, pozivajući se na neimenovani “visoki izvor”.
Vladini dužnosnici te izvještaje nisu željeli komentirati, kazavši da će predsjednik Francois Hollande govoriti o tome na novinskoj konferenciji u ponedjeljak.
Francuska je bila prva država koja se pridružila međunarodnoj koaliciji predvođenoj SAD-om u zračnim napadima na IS u Iraku, ali je isključila sudjelovanje u napadima u Siriji, strahujući da bi to koristilo predsjedniku Bašaru al-Asadu. Umjesto toga naoružava umjerene pobunjenike koji se bore protiv Asada.
Le Monde navodi da bi to mišljenje mogla promijeniti zbog velike izbjegličke krize, slabih rezultata u borbi protiv Islamske države i jačanja utjecaja Rusije u toj regiji.