Obnavljanje kontrole na vanjskim granicama Evropske unije (EU) je uslov “sine qua non”, odgovornost mora pratiti solidarnost, poručio je predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk u obraćanju Evropskom parlamentu, prenosi Delegacija EU u BiH.
Tusk je naglasio kako je Evropa, suprotno kritikama, i dalje “najotvorenija i najtolerantnija zajednica”, te pozvao predstavnike da prevaziđu međusobne nesuglasice.
“Ne dozvolimo da Evropa postane žrtveni jarac zbog naših svađa i beskonačnog prebacivanja krivice s jednih na druge. U suprotnom bi nam se moglo desiti da nam teokratske države uskoro počnu dijeliti lekcije o vjerskoj toleranciji, da nam diktatori govore šta je demokratija, i da nam oni koji su odgovorni za ovaj masovni egzodus pridikuju kako treba da se odnosima prema izbjeglicama”, kazao je predsjednik Evropskog vijeća.
Pozvao je na solidarnost među članicama EU, upozorivši, međutim, kako one imaju “zajedničku obavezu da pomognu izbjeglicama, ali i da zaštite vanjske granice EU”.
Govoreći o unutarevropskoj solidarnosti, poručio je direktno Mađarskoj, Italiji, Slovačkoj i Grčkoj kako “poštovanje pravila uvijek podrazmijeva žrtvovanje dijela sopstvenih interesa”, te kako “nepoštivanje evropskih zakona podriva samu suštinu solidarnosti i naše zajednice”.
Upozorio je kako većina evropskih susjeda “ima mnogo većih problema”, dok se neki “čak naslađuju našim mukama”, dodavši kako Evropa svjedoči “rađanju novog političkog pritiska u kojem se migracioni talasi koriste kao oruđe, oružje protiv susjeda”.
Članice EU pozvao je da se uzdrže od “esktrema” u koje je uvrstio i “antiimigracionu retoriku”, ali i “pozive koji se upućuju svima koji žele da dođu uprkos tome što nismo u stanju da ih primimo pod naš krov”.
“Konačno moramo da shvatimo sljedeće – danas milioni potencijalnih izbjeglica i migranata sanjaju o Evropi – i to ne samo iz Sirije, već i iz Afrike, Afganistana, Pakistana, Iraka i drugih dijelova svijeta. Svim izbjeglicama lak pristup Evropi i nedostatak vanjskih granica, pored ‘wilkommen’ politike, postali su magnet koji ih privlači nama”, poručio je Tusk.
U svom obraćanju, prenio je upozorenje “predsjednika i izbjeglica u Turskoj, Jordanu i Egiptu” kako je “pobjeda Assadovog režima danas izglednija zbog angažovanja Irana i Rusije u Siriji, a to će za posljedicu imati sljedeći migracioni talas”.
“Zbog svega toga bih vas zamolio da pokažete odgovornost i zdrav razum. Prva zapovijest danas jeste obnavljanje kontrole na vanjskim granicama EU kao ‘conditio sine qua non’ djelotvorne, humanitarne i bezbjedne migracione politike. Sutra će se Evropskom parlamentu obratiti Angela Merkel i Fran=E7ois Hollande. Sutra moraju položiti još teži ispit: ispit iz odgovornosti za zaštitu evropske političke zajednice i njenih vanjskih granica. U suprotnom, oni, a i svi mi, postaćemo odgovorni za ponovno podizanje zidova i prepreka na našim unutrašnjim granicama, ovdje u Evropi. Naposlijetku, moramo reći jasno i glasno: Evropa bez vanjskih granica je Evropa bez Schengena. Bez vanjskih granica Evropa će postati plodno tle za strah koji će rasti u svima nama, što će nas vrlo brzo odvesti u političku katastrofu”, zaljučio je predsjednik Evroskog vijeća.
Njemačke vlasti saopštile su danas da su u prvih devet mjeseci ove godine registrovali 577.000 azilanata, od čega trećinu čine Sirijci.
Njemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava da su moguće greške u navedenom broju jer pojedini migranti ne idu do kraja sa zahtjevima za azil, a drugi daju pogrešne informacije.
Njemački MUP ističe da su vlasti samo tokom septembra registrovale 163.722 zahtjeva za azil, uključujući 85.455 iz Sirije, 19.192 iz Iraka i 18.387 iz Afganistana.