Vodeća kurdska milicija “Kurdski odredi samoodbrane” i nekoliko arapskih pobunjeničkih grupa koje se u Siriji bore zajedno, ozvaničile su novi savez u okviru grupe pod nazivom “Demokratske snage Sirije”, javile su danas agencije.
Pozivajući se na saopštenje portparola YPG, Frans pres navodi da je formiranje novog saveza uslijedilo pošto su SAD napustile plan obučavanja i opremanja pobunjenika za borbu protiv “Islamske države” i da bi ono moglo da osigura novog partnera SAD-u u borbi protiv te džihadističke grupe. “Osjetljiva faza koju prolazi naša zemlja Sirija i ubrzan razvoj na vojnom i političkom frontu nameće potrebu postojanja jedne ujedinjene nacionalne vojne sile svih Sirijaca, udruženih Kurda, Arapa, Asiraca i drugih grupa”, navedeno je u tom saopštenju.
AFP navodi da je u savezu nekoliko sirijskih pobunjeničkih grupa koje su podržavala YPG u borbama protiv IS, uključujući pretežno arapsku grupu Burkan al-Furat.
Članice novog saveza su i grupe koje predstavljaju arapska plemena i sirijske hrišćane, navodi francuska agencija.
Podsećajući da je YPG vazdušnim napadima u Siriji podržavala koalicija predvođena SAD-om, Rojters navodi da “Demokratske snage Sirije” uključuju pored te kurdske milicije različite arapske grupe u kojoj je i “Pobunjenička vojska” i jedna grupa hrišćana Asiraca.
AFP podseća da je Vašington u borbi protiv IS u dijelovima sjeverne Sirije već bio partner sa YPG i da je koalicija predvođena SAD-om obezbjeđivala iz vazduha kurdskim snagama na terenu.
Ta sirijska grupa je uz podršku u junuaru potisnula IS iz Kobanija poslije četiri mjeseca borbi, a u junu su od džihadista preuzeli kontrolu nad ključnim gradom Tel Abjadom, njihovom ključnom tranzitnom tačkom na putu ka njihovom faktički glavnom gradu Raki.
Međutim, ističe Frans pres, jačanje YPG uzdrmalo je Tursku, koja tu grupu smatra ogrankom zabranjene Radničke partije Kurdistana, a jačanje veza između SAD i sirijskih Kurda uznemirava i druge sirijske pobunjeničke grupe, koje teže podršci Vašingtona u oružju i avijaciji.
Veći dio sirijske opozicije gleda na Kurde sumnjičavo zbog njihove uzdržanosti od pobune započete marta 2011. godine a, navodi AFP, odbijali su oružani sukob protiv sirijskih vlasti, fokusirajući se na građenje autonomne uprave u regionima sa kurdskom većinom.