Ministar inostranih poslova Slovenije Karl Erjavec izrazio je danas u intervjuu za bečki “Preše” da talas izbjeglica neće stati tokom zime i najavio da će njegova zemlja ubuduće vraćati migrante, te da neće prihvatiti izbjeglice koje bi eventualno u Sloveniju proterivala “Njemačka.
Ministar inostranih poslova Slovenije Karl Erjavec izrazio je danas u intervjuu za becki “Preše” da talas izbjeglica neće stati tokom zime i najavio da će njegova zemlja ubuduće vraćati migrante, te da neće prihvatiti izbjeglice koje bi eventualno u Sloveniju protjerivala Nemačka.
“Ne radi se o nikakvoj ogradi, već o tehničkoj barijeri, koja treba da omogući lakšu kontrolu izbegličkog talasa, kao i registraciju. U prošlosti je Hrvatska potpuno nekontrolisano slala grupe izbjeglica u Sloveniju”, objasnio je Erjavec u intervjuu bečkom dnevniku.
On je izrazio žaljenje što nije bilo moguće od Hrvatske, sve do samita EU – Zapadni Balkan u Briselu, dobijati informacije o izbjeglicama.
Prema njegovim riječima, Hrvatska se sada pridržava dogovora i saopštava kada grupe izbjeglica dolaze na granicu.
Na konstataciju da onda nisu potrebne barijere, Erjavec je kazao da će talas izbjeglica još dugo potrajati.
“Ne trebaju nam te ograde da bi zatvorili granicu, već nam trebaju i zbog zaštite migranata, koji su nedavno dolazili plivajući rekama. Uz to Slovenija, kao država Šengena, mora štititi spoljnu granicu EU, a pri tom, u tim okolnostima, primijeniti pooštrena sredstva. Ne možemo se ponašati kao Grčka”, podvukao je Erjavec.
On je kazao da tehnička barijera neće biti ograda čitavom dužinom, poput one između Hrvatske i Mađarske, već će imati mesta koja će ostati otvorena.
“Za osobe, koje imaju nekretnine na obe strane granice, ili rade mora biti očuvan normalan život. Tehnička barijra biće duga 80 kilometara”, najavio je Erjavec.
On je rekao da ništa ne ukazuje na smanjenje talasa izbeglica na zimu.
Broj izbjeglica neće opasti ni tokom zime, jer izbjeglice i dalje dospijevaju u Grčku, a odatle i tokom zime nije problem napredovanje ka Sloveniji, autobusom, vozom, objasnio je šef slovenačke diplomatije dodajući da samo kada Egejsko more postane nemirnije onda može, možda, doći do privremenog smanjenja talasa izbjeglica, ali sigurno ne do potpunog prekida.
Erjavec je najavio da će Slovenija migrantima, koji ne ispunjavaju uslove za ulazak u šengenski prostor, zabraniti prolaz.
Upitan da li to znači da Slovenija namerava da vraća migrante koji ne dolaze iz Sirije, on je odgovorio da je problem što migranti često nemaju sa sobom dokumente, a pošto se radi o humanitarnoj krizi Slovenija do sada nikoga nije vraćala.
Erjavec je istakao da se ispostavilo da Šengenski sistem nije dorastao ekstremnim situacijama, te da EU mora, kao i u finansijskoj krizi, progurati nove pravne mehanizme.
Prema njegovim riječima neophodno je da pravni okvir svima koji su ugroženi garantuje zaštitu i istovremeno spriječi zloupotrebu.
“Mora biti obezbeđeno da džihadisti povratnici iz Sirije mogu biti zaustavljeni”, dodao je Erjavec.
Odluka Njemačke da ponovo primenjuje Dablinska pravila neće imati nikakav uticaj na Sloveniju, uvjeren je Erjavec.
On objašnjava da je Slovenija samo tranzitna zemlja, i nije prva zemlja EU na čije tlo dolaze izbjeglice.
“Kada bi Njemačka htela da vraća izbjeglice u Sloveniju mi ih ne bi prihvatili”, podvukao je Erjavec.
On je prenio da Slovenija trenutno ima 2.500 objekata za smještaj izbjeglica, koji će biti povećani na 7.000, ali, ako tokom zime bude dospjelo 30.000 izbjeglica, to bi izazvalo probleme.
Erjavec je kazao da se nada da neće doći do tih problema, izuzev ako Nemačka odluči da više ne prima izbjeglice.
On ističe da, za rješenje krize, treba najpre pronaći političku soluciju za rat u Siriji, te EU mora postići rezultate u pregovorima sa Turskom o zaštiti granica, kao i podržati Grčku.
“Ako želimo očuvati Šengenski prostor moraju sve zemlje EU pomoći da grčka granica bude zaštićena”, kazao je Erjavec.