“Potvrdili smo da je neophodno rješavati humanitarne probleme u Siriji. Sa svoje strane, govorili smo o tome koji su planovi ruske vojske kako bi se realizovala humanitarna pomoć Ujedinjenih nacija i Crvenog krsta, kao i drugih nevladinih organizacija”, rekao je on.
Ruski ministar spoljnih poslova je naglasio da je Moskva spremna da ubuduće tješnje koordiniše svoje poteze sa koalicijom koju predvode SAD, pogotovu kada je riječ o borbi protiv terorizma.
Istovremeno, na sastanku šefova diplomatija Rusije i SAD dogovoreno je da ni Moskva ni Washington neće učestvovati u sirijskim pregovorima koji su planirani za 25. januar, već će se ponašati kao spoljni posmatrači.
“Ni Rusija ni SAD, kao i drugi učesnici međunarodne grupe podrške Siriji, neće učestvovati u pregovorima između sirijskih vlasti i opozicije, već će preuzeti ulogu posmatrača kako bi se postigao dogovor dvaju strana zarad postizanja prelaznog perioda, kako bi se usvojio novi ustav i odredio datum novih izbora”, rekao je on.
Pored toga, dodao je Lavrov, “Armija islama” neće moći da učestvuje u sirijskim pregovorima, jer to nije predviđeno rezolucijom o Siriji koju je usvojio Savjet bezbjednosti UN.
Situacija na jugoistoku Ukrajine
Ministri spoljnih poslova SAD i Rusije razgovarali su o situaciji na jugoistoku Ukrajine i istakli da konačno rješenje zavisi od političkog procesa.
“Glavni zadatak na dugoročnom planu, od čega i zavisi konačno rješenje za situaciju u Donbasu, jeste uokviriti politički proces”, rekao je Lavrov.
Prema riječima Lavrova, pitanje lokalnih izbora u Donbasu, koje je usaglašeno sa ukrajinskim zakonodavstvom, mora biti razmatrano u paketu sa ostalim elementima dogovora, među kojima su i amnestija svih učesnika u dešavanjima na jugoistoku Ukrajine, dodjeljivanje specijalnog statusa Donbasu, kao i usvajanje odgovarajućih ispravki u ukrajinskom Ustavu.
Lavrov je takođe istakao da su Moskva i Washington saglasni da Minski sporazum ne smije biti interpretiran kako ko smatra shodnim, već da su u njemu propisane sve tačke koje ukrajinske vlasti i pobunjenici moraju u potpunosti da sprovedu.
On je dodao da je redoslijed dejstava veoma precizno definisan u sporazumu koji je potpisan u Minsku.
“Kompromis je neophodno tražiti kako bi se realizovale sve tačke iz Minskog sporazuma, a ne kako bi se one mijenjale. Isto mišljenje dijele i naši američki partneri”, zaključio je Lavrov.
Takođe, potrebno je ponovo uspostaviti apsolutni prekid vatre i omogućiti OEBS-u potpuni pristup.
Teritorijalni suverenitet
Rusija i SAD su kategorički protiv teritorijalne podjele Iraka, Sirije i Libije, rekao je Lavrov.
“Naš zajednički stav je da se na Bliskom istoku i sjeveru Afrike mora poštovati teritorijalni suverenitet svih zemalja”, rekao je on.
Prije svega, dodao je, to se tiče Iraka i Sirije, budući da su mnoge zemlje već govorile kako ne bi bilo loše na tim teritorijama oformiti nekoliko država.
“Rusija i SAD su kategorički protiv toga i učinićemo sve što je u našoj moći kako se takav scenario ne bi realizovao”, dodao je on.
Odgovoriti na nuklearne probe Pjongjanga
Kerry i Lavrov saglasni su da svjetska zajednica mora da odgovori na nuklearna ispitivanja Sjeverne Koreje, rekao je predstavnik State departmenta John Kirby.
“Šefovi diplomatija SAD i Rusije razgovarali su o potrebi da cjelokupna svjetska zajednica zauzme čvrst i usaglašen stav na nuklearna ispitivanja Sjeverne Koreje, čime je narušila rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN”, rekao je on.