SKOPLJE/VAŠINGTON – Nezadovoljstvo Albanaca u Makedoniji zbog odluke suda da šestoricu njihovih sunarodnika osudi na doživotne kazne zatvora za ubistvo pet mladih Makedonaca uoči Uskrsa 2012. godine, nedaleko od makedonske prijestonice, demonstrirano je i ispred zgrade UN u Njujorku, javila je makedonska agencija INA.
Novi trosatni protest ispred sjedišta UN zakazan je za ponedjeljak, a organizatori traže da se zaustavi, kako kažu, politički montiran slučaj “Monstrum”. Inače, proteste u Njujorku organizuje debarska zajednica u saradnji sa Albancima iz svih dijelova Amerike.
Protesti albanske dijaspore, kako je prenio portal Tajm na makedonskom jeziku, zakazani su za sutra u Briselu, a u subotu i u Bernu.
Novi protesti, ali i prvi kontraprotest Makedonaca biće, kako je najavljeno, održani istovremeno sutra u Skoplju, gdje je danas mirno bez okupljanja.
MUP Makedonije donio je odluku da zabrani ulazak u Makedoniju pjevačima sa Kosova koji su putem socijalnih mreža najavili učešće na sutrašnjem protestu u Skoplju, javila je TV ALSAT M. Policija nije potvrdila ovu vijest ali izvori te TV kažu da je takva odluka donjeta posle učešća kosovskog pjevača Labija na protestu koji je prije nedjelju dana odrzazn u Skoplju kao i zbog učešća nekih pjevača na protestu koji je prije dva dana održan u Prištini, objavio je prištinski dnevnik Koha Ditore.
Podrška protestima Albanaca u Makedoniji data je i na masovnom protestu koji je prethodnih dana održan u Tirani odakle je poslata poruka da su “Albanci miroljubiv narod i da ih ne treba dirati, jer u protivnom neće sjedeti skrštenih ruku”, a na jednom od transparenata je pisalo:”Skoplje je srce Albanije”.
Američki stručnjak za balaknsko pitanje Edvard Džozef ocjenio je da je najnovija napetost u međuetničkim odnosima u Makedoniji “vrlo ozbiljna”.
On je u intervjuu za Glas Amerike rekao da bi članstvo Makedoinije u NATO pomoglo u poboljšavanju tih odnosa, prejneli su makedonski mediji.
Džozef, koji je ekspert Centra za međuatlantske odnose u Vašingtonu misli da je ovo vrlo ozbiljan problem i to ne samo zbog protesta koji se trenutno održavaju već zbog mogućnosti da se međuetnički jaz u Makedoniji produbi.
“Poslednjih godina smo imali priliku da pratimo neodgovorno rukovodstvo u Skoplju. Imali smo prilike da vidimo i neke vrlo negativne trendove da osobe koje su proglašene za krivce i koje mogu da budu odgovorne za ubistva dobijaju javnu podršku. Mislim da je to razočaravajuće. U slučaju tog jezivog ubistava u Makedoniji očekivalo se da će svima biti drago kada odgovorni budu osuđeni u pravičnom sudskom postupku”, rekao je Džozef.
On misli i da je bila greška što je ulazak Makedonije u NATO odložen zbog protivljenja Grčke. “Ovaj slučaj nam pokazuje da NATO mora hitno da riješi to pitanje sa Grčkom i da Makedonija postane članica NATO. To bi bio najbolji mogući korak za dalje poboljšavanje odnosa između Albanaca i Makedonaca”, smatra Džozef.