Područje morskog leda oko Antarktika dostiglo je rekordno nizak nivo. Očekuje se da će se površina leda još više smanjiti prije nego što se završi ovogodišnja ljetnja sezona topljenja.
Morski led nastaje smrzavanjem morske vode, veoma je dinamičan i štiti glečere na polovima od topljenja, kako ne bi došlo do ogromnog porasta nivoa mora, upozoravaju naučnici.
Uticaj klimatskih promjena na otapanje morskog leda na Arktiku je očigledan što pokazuju podaci koji se bilježe od 1979. godine. Antarktički morski led varira mnogo više iz godine u godinu, što je otežavalo uočavanje efekta globalnog zagrijevanja.
Međutim, „značajni“ gubici antarktičkog morskog leda u poslednjih šest godina ukazuju na to da su rekordna teperatura okeana i promjene u vremenskim obrascima povezani i da se klimatske promjene konačno mogu naučno dokumentovati.
Naučnici su već bili veoma zabrinuti zbog antarktičkog leda. Klimatski modeli su još 2014. godine ukazivali da je džinovski ledeni pokrivač Zapadnog Antarktika, koji se nalazi na kontinentu, osuđen na kolaps zbog nivoa globalnog zagrijevanja koji je tada već zabilježen.
Sve veći gubitak morskog leda izlaže ledene pokrivače i njihove glečere talasima koji ubrzavaju njihovo raspadanje i topljenje, upozorili su istraživači.
Nedavna studija procjenjuje da će doći do postepenog kolapsa Zapadnog Antarktika – i porasta nivoa mora za četiri metra – ukoliko globalna temperatura poraste za više od jednog stepena Celzijusa, tačke koja je već premašena.
„Nikada ranije nisam vidio ovako ekstremnu situaciju bez leda“, rekao je profesor Karsten Gol iz Helmholc centra za polarna i morska istraživanja na Institutu „Alfred Vegener“ u Njemačkoj, koji je prvi put posjetio ovu oblast 1994. godine.
„Kontinentalni pojas, područje veličine Njemačke, sada je potpuno bez leda. Zastrašujuće je koliko je brzo došlo do ove promjene“, ističe profesto Gol koji se nalazi na istraživačkom brodu „Polarna zvijezda“ na Antarktiku.
Profesor Kristijan Has, takođe iz Helmholc centra, naglašava da: „Brzi pad morskog leda u poslednjih šest godina je prilično značajan, kada se ima u vidu da se ovaj ledeni pokrivač gotovo nije mijenjao u prethodnih 35 godina.“
Naučnici iz Nacionalnog centra za podatke o snijegu i ledu Sjedinjenih Država takođe su rekli da je postavljen novi rekord. Rekli su da je obim antarktičkog morskog leda 13. februara pao na 1,91 milion kvadratnih kilometara, ispod prethodnog rekorda postavljenog 25. februara 2022.