Friday, 26. April 2024.
Unsko-sanski kanton 9° C Light Rain

30. Augusta. 2015. Sport, Vijesti
Atletičari Kenije najuspješniji na SP u Pekingu, među osvajačima medalja i BiH

Reprezentacija Kenije najuspješnija je nacija 15. svjetskog atletskog prvenstva u Pekingu, koje je završeno danas. Atletičari i atletičarke iz Kenije osvojili su ukupno 16 medalja, od čega sedam zlatnih, šest srebrenih i tri bronzane.

Druga u poretku osvajača medalja je Jamajka sa sedam zlatnih, dvije srebrene i tri bronzane, dok su Amerikanci osvojili ukupno najveći broj medalja – 18, ali jedno zlato manje od Kenije i Jamajke. Atletičari i atletičarke SAD-a osvojili su po šest zlatnih, srebrenih i bronzanih odličja.

Među 43 zemlje čiji su takmičari osvojili barem jednu medalju na SP-u je i Bosna i Hercegovina, koja dijeli 32. mjesto sa jednom bronzanom medaljom Amela Tuke na 800 metara.

Najuspješnija reprezentacija iz regije je Hrvatska sa dvije srebrene medalje Sandre Perković u bacanju diska i Blanke Vlašić u skoku uvis, dok Srbija ima jednu bronzu Ivane Španović u skoku udalj.