Šesti sastanak ministara pravde u BiH, te predstavnika pravosudne komisije Brčko Distrikta i Evropske komisije koji je jučer u Banjoj Luci počeo u okviru Strukturalnog dijaloga o pravosuđu, zaključen je bez konkretnih dogovora i rezultata o Nacrtu zakona o sudovima BiH.
Sporna je i dalje proširena nadležnost Suda BiH.
Prijedlog Ministarstva pravde Republike Srpske odnosio se na to da nadležnost ovog suda bude u slučajevima krivičnih djela terorizma, te pranja novca, čija je posljedica velika šteta po institucije BiH, i pod uslovom da postoji organizovana grupa koja ih čini bilo u oba ili jednom entitetu ili Brčko Distriktu, te o krivičnim djelima koja su povezana sa istim djelima u drugim zemljama.
Kasipović: Riješiti pitanje pravne sigurnosti
Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je da je interes građana u BiH rješavanje pitanja pravne sigurnosti i jasno određivanje nadležnosti važnih institucija. On ističe da krivična djela terorizma, finansiranja terorističkih aktivnosti i pranja novca mogu biti u nadležnosti Suda BiH. “Navedena krivična djela mogu biti u nadležnosti Suda BiH pod uslovom da postoji organizovana grupa koja ih realizuje, zatim da je krivično djelo izvršeno na teritoriji BiH i da se može govoriti o elementima inostranosti”, rekao je Kasipović novinarima, nakon sastanka ministara pravde. On je podsjetio da su navedena krivična djela iz Krivičnog zakona BiH i ostalih zakona, koje je usvojila Parlamentarna skupština BiH. Kasipović je ocijenio da se u procesu Strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa veoma teško postiže dogovor, iako ima određenog napretka. “Ovo ne bi trebalo bilo koga da obeshrabri, nego da poboljša energiju i motivaciju da bi se došlo do potrebnih rješenja. Odgovornost za rješavanje problema je na ministarstvima pravde u BiH, a raduje činjenica da radimo u dobroj atmosferi i da želimo posao završiti na najbolji način”, zaključio je Kasipović. Ministar pravde BiH Josip Grubeša smatra da su ministri približili stavove o reformi pravosuđa.
“Podgrupa Ministarstva pravde BiH nastavit će sa radom u ovom procesu i očekujem da ćemo sa stručnjacima iz Evropske komisije moći da sačinimo nacrt zakona o sudovima, koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru”, rekao je Grubeša, koji nije precizirao kada bi mogao da bude sačinjen navedeni zakon. On je naveo da moraju biti sačinjeni zakoni kojima će pravno biti zaštićeni građani, ali i sudovi. “Moramo u BiH imati vladavinu prava i zbog toga tražimo najkvalitetnija rješenja. Postojeće rješenje u pravosuđu BiH je najlošije i zbog toga sam zadovoljan što sada radimo bolje”, zaključio je Grubeša.