– Između zemalja Zapadnog Balkana 70-80% robne razmjene se odvija u regionu. Mnogi poređuju ovu zamisao sa Jugoslavijom, ali pogledi nisu važni, važni su podaci. Ekonomska saradnja mora biti u funkciji mirovnog projekta, izjavio je Bećirović.
Pored trilaterale u Beogradu u kojoj učestvuju Srbija, Turska i Bosna i Hercegovina, Srbija će biti domaćin još jednog samita u Novom Sadu gde će se sastati premijer Albanije, premijer Severne Makedonije i predsjednik Srbije.
– Dvije trilaterale u Srbiji su naznake da postoji mogućnost napretka i da region, polako, ali sigurno ide naprijed, dodao je Bećirović.
Politička volja je presudna u donošenju odluka u vezi sa eventualnim stvaranje Balkanske ekonomske unije. Neki od zvaničnika zemalja u regionu nisu prihvatili ideju o pravljenju nove unije na prostoru Balkana. Crna Gora je sada jedina država kojoj ideja nije prihvatljiva.
– Naša analiza govori da je najznačanija politička figura u ovom dijelu Evrope, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, to su potvrdili i međunarodni faktori. Sve aktivnosti posljednjih nedelja jasno govore da Aleksandar Vučić rebrednira i repozicionira Srbiju na mapi svijeta, rekao je Bećirović.