Parlament Belgije pozvao je Vladu te zemlje da “u najpovoljnijem trenutku” prizna Palestinu. Prijedlog o priznanju Palestine kao države, uz podršku partija koje čine koalicionu Vladu desnog centra, prihvaćen je sa 75 glasova za i sa 52 glasa protiv. Socijalisti, Zeleni i demokršćani traže da država Palestina bude neposredno i bezuslovno priznata u granicama iz 1967.
Nakon što je Švedska u oktobru prošle godine priznala Palestinu, parlamenti u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Španiji i Irskoj su od vlada svojih zemalja tražili da učine isti korak.
Nekolicina evropskih zemalja uključujući Mađarsku, Poljsku i Slovačku već su priznale Palestinu kao državu, ali prije nego su ušle u Evropsku uniju (EU).
Krajem 2012. godine Palestina je dobila status države nečlanice Ujedinjenih nacija (UN).
Sukob Izraela i Palestine datira iz 1917. godine, a Izrael je tokom 1967. godine okupirao Istočni Jerusalem i Zapadnu obalu. Poslije Arapsko-izraelskog rata 1948. godine, ugovorom iz 1949. između Izraela i arapskih zemalja eliminirana je Palestina kao teritorijalna jedinica. Priznanjem Izraela, ostale palestinske teritorije su podijeljene između Egipta, Sirije i Jordana.
Palestinci posljednjih godina snažno i odlučno zahtijevaju osnivanje nezavisne države u Pojasu Gaze i Zapadne obale. Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) u Tunisu je 1988. godine proglasila nezavisnost Palestine, koju su do sada priznale 132 države.