Za razliku od Danske i Švedske, gdje će gotovinski promet biti u cijelosti ukinut, BiH je daleko od prelaska na sistem bezgotovinskog plaćanja od kojeg bi budžeti imali mnogo veću korist. U svim bankama stoje natpisi – izbjegnimo redove, koristimo bankomate. Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, tvrdi kako bankomati destimuliraju bezgotovinsko plaćanje. «Bankomata ima puno, akcent treba staviti na POS terminale, odnos banaka i trgovaca, koji sigurno tu imaju jako puno prostora», smatra on.
Velika upotreba gotovine ostavlja mnogo prostora za manipulaciju, korupciju i kriminal jer je otežano pratiti tokove novca, tvrde ekonomisti. Bezgotovinsko plaćanje djeluje suprotno. Plaćanjem karticama i upotrebom elektronskog bankarstva iznos direktno liježe na račun privrednika, koji ga mora prikazati u svom poslovanju i platiti poreze. «Ako nam se ekonomsko blagostanje bude povećavalo tako će i naknade pasti, a ujedno će to biti i povezano i sa padom sive eknomije. Rastom ekonomskog blagostanja korištenje elektronskog bankarstva će biti poveaćno», ističe Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Posljednjih godina razvija se kartično poslovanje u zemlji kojim se smanjuju troškovi transakcija. Raste i plaćanje putem interneta pa je tokom prošle godine broj korisnika e-bankarstva povećan za više od 100 hiljada. «Pored praktičnosti i jednostavnosti korištenja te uštede vremena velika prednost elektornksih usluga je i eknomičnost. Naknade za obavljanje transakcija putem internet i mobilnog bankasrtva povoljnije su i do 80 % u odnosu na transakcije koje bi se obavile na šalteru posovnica», kaže Selma Riđanović-Kenović, direktorica Korporativnog identiteta komunikacija u UniCredit banci Sarajevo. Uprkos tome i dalje su veliki redovi na šalterima banaka jer građani daju prednost gotovini. Sudeći prema njihovom rapoloženju, većina nije zainteresirana za pogodnosti koje nudi bezgotovinsko plaćanje, a to potvrđuje i statistika. U prošloj godini građani su na bankomatima podigli gotovine oko 6 milijardi maraka, dok su karticama plaćali oko 2 milijarde maraka.
federalna.ba