Wednesday, 27. November 2024.
Unsko-sanski kanton 8° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

17. Oktobra. 2014. Bosna i Hercegovina, Izdvojeno, Vijesti
BIH NAJSPORIJA PO BROJANJU GLASOVA – Utvrđivanje rezultata općih izbora 26. ili 27. oktobra

Bosna i Hercegovina ubjedljivo je najsporija kada je u pitanju objavljivanje izbornih rezultata i jedina je zemlja u Evropi u kojoj se pet dana posle izbora zvanično ne zna ko je pobednik i sa koliko osvojenih glasova. “To nije ništa novo da smo gori od šireg okruženja. Ako Centralna izborna komisija (CIK) to ne zna da uradi, a imaju mnogo novca, mogu da angažuju stručnjake koji će taj posao obavitii”, kaže za “Nezavisne novine” Enes Osmančević, politički analitičar i profesor Filozofskog fakulteta u Tuzli. On smatra da CIK radi na zastarjeli, prevaziđen način, umjesto da stvori informatički prsten sa opštinskim i gradskim izbornim komisijama. I drugi sagovornici, osim onih u CIK-u, slažu se da je u eri digitalne tehnologije nevjerovatno da se na rezultate izbora čeka mjesec dana i da se danima nakon izbora još ne zna koji kandidat je osvojio koliko glasova.

Ilustracije radi, daleko mnogoljudnije zemlje, kao što su Indija, Brazil i SAD, samo nekoliko časova ili dana posle izbora znaju rezultate, ko je pobjednik, ko poražen, i ko ima koliko glasova.

“CIK to radi polako i nigde ne žuri. Imaju rok od mjesec dana i baš ih briga. Njima je sasvim svejedno hoće li to biti danas, sutra ili prekosutra. Za to što javnost i stranke žele da imaju odmah rezultate njih je baš briga”, konstatuje Aleksandar Radeta, predsjednik banjalučke Gradske izborne komisije. Kada je u pitanju procedura pri brojanju glasova, u BiH ona podrazumeva da se, posle brojanja lictića na glasačkim mestima, oni upućuju u gradsku ili opštinsku komisiju gde se unose podaci u server. Posle toga, listići i zapisnik gradske ili opštinske izborne komisije šalju se u Sarajevo, odnosno CIK BiH, koji te iste podatke unose u svoj server i proverava da li se poklapaju podaci s onima gradskih i opštinskih izbornih komisija. Posebno se broje glasovi iz inostranstva.

S druge strane, u CIK BiH kažu da se sve radi u skladu sa zakonom i da prvo ide postupak utvrđivanja, pa postupak potvrđivanja rezultata izbora. “Potrebno je objediniti sve glasove sa svih biračkih mesta, glasove iz inostranstva, glasove mobilnih timova, glasove iz diplomatsko-konzularnih predstavništava…U skladu sa zakonom, u roku od mesec dana, biće potvrđeni rezultati izbora”, kaže Maksida Pirić, portparol CIK-a. Na sporo brojanje glasova u CIK-u, posle izbora održanih 12. oktobra, žalili su se kako političari stranaka koje vode, tako i oni poraženi.

Svi se slažu da su neophodne izmene izbornog zakona kojima bi se omogućilo da rezultati izbora što brže ugledaju svetlost dana.

Rezultati općih izbora u Bosni i Hercegovini trebali bi biti utvrđeni 26. ili 27. oktobra, potvrdio je Ermin Kos, direktor Glavnog centra za brojanje glasova. Prema njegovim riječima, u Glavni centar za brojanje glasova pristiglo oko 40.000 paketa glasačkog materijala, od čega je do sada obrađeno između 5.000 i 6.000. “Putem pošte pristiglo je 33.000 koverata sa glasačkim materijalom, ali se još uvijek ne zna da li će sve biti prihvaćene. Tokom procesa validacije, naime, provjeravat će se da li je sve uredu”, naveo je Kos. Direktor Glavnog centra za brojanje glasova naglasio je da se provjerava da li su izvodi lično potpisani, da li su glasački listići upakovani u sigurnosne koverte, te da li su pristigle do 15. oktobra, odnosno da li je žig na njima najkasnije sa datumom 12. oktobar, do kada je bio rok da se koverte sa glasačkim materijalom iz inostranstva predaju na poštu.

“Važno je da glasački materijal bude upakovan u sigurnosnu kutiju. Ima slučajeva da birač glasačke listiće samo jednostavno ubaci u koverat ili da to učini u jednu za cjelokupnu porodicu. Moramo voditi računa da koverte sa glasačkim materijalom koji je došao iz inostranatva odgovara svim potrebnim propisima”, naglasio je Kos. Prema podacima Glavnog centra za brojanje glasova, smještenog na Zetri u Sarajevu, pristiglo je i između 3.000 i 4.000 paketa glasačkog materijala sa birališta u odsustvu (raseljene osobe), te oko 2.000 nepotvrđenih glasačkih listića koji će se također provjeravati, da li zadovoljavaju sve uvjete da budu prihvaćeni.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Izdvojeno Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision