U čak 27 lokalnih zajednica u BiH poplave i klizišta izazvale su opasnost zbog pomjeranja mina i minskih polja, tako da opasne površine na tim područjima danas iznose 106 kilometara kvadratnih dok su prije poplava minski sumnjive površine zahvatale samo 41 kvadratni kilometar, prenose mediji u BiH.
Iz Centra za uklanjanje mina u BiH (BH MAC) zato apeluju na građane da izbegavaju kretanje uz rijeke čija se korita ili obale graniče s registrovanim minskim sumnjivim površinama. “Nezavisnim novinama” je potvrđeno da su naročito ugroženi Doboj, Modrica, Petrovo, Kostajnica, Srebrenica, Vukosavlje, Šamac, Brčko, Maglaj, Zavidovići, Žepča.
Opasnost od mina odnosi se i na opštine Olovo, Usora, Doboj Jug, Kalesija, Lukavac, Tuzla, Živinice, Gračanica, Doboj Istok, Orašje, Odžak, Vogošća, Hadžići, Ilidža, Ilijaš i Goražde.
U BH MAC-u još od 15. maja sprovode niz aktivnosti – od izviđanja poplavljenih područja, i onih ugroženih klizištima, pripreme lokacija za interventno deminiranje, do hitnog obilježavanja i upozoravanja stanovništva na minsku opasnost.
Goran Ždrale, iz Sektora za operacije BiH MAC-a, kaže da je do sada izvršeno pet interventnih deminiranja a još toliko je u pripremi.
Istovremeno, obilježeno je desetine minskih polja u poplavama pogođenim područjima, gdje su mine donešene vodom.
Iz MUP-a RS nedavno je saopšteno da su demineri do sada u poplavljenim područjima prikupili 293 ručne bombe, 60 tromblonskih mina, 27 projektila, 24 protivpešadijske mine, dvije rakete, jednu avio-bombu, kao i drugu sitnu municiju.
Oni nastavljaju da dežuraju i u narednom periodu, kako bi uklonili mine na koje se naiđe prilikom čišćenja objekata i zemljišta.
Milko Vidaković, šef Civilne zaštite Doboj, navodi da im je reka Bosna donijela mine sa minskih polja iz drugih opština, a najviše iz Maglaja.
Pretpostavlja se, navodi on, da neeksplodiranih ubojitih sredstava ima oko mostova, gdje treba da se očiste naplavine što je nemoguće bez deminera.