Zagreb – Vlasnici porodične poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj nemaju pravo na račune zaštićene od ovrhe. Blokirani su računi više od 320.000 građana Hrvatske, koji najavljuju da će na proljeće izaći na masovne proteste, a pridružuju im se i blokirani poljoprivrednici.
I dok je građanima dio primanja zaštićen od ovrhe, porodične poljoprivredne proizvodnje nemaju pravo na zaštićeni račun. Ovrha im sjeda i na državne poticaje, koji su im, kažu, nužni za rad i opstanak. Slaven Brkić već sedmicama od blata ne može ući u svoje polje u okolici Kutine. Kukuruzi su odavno trebali biti pobrani, ali priroda – ne dozvoljava. Problemima tu nije kraj. Obrađuje 100 hektara državnog zemljišta, ali do pozitivne nule ne uspijeva doći. Račun mu je blokiran, zbog suša pa poplava, nenaplativih potraživanja, a država traži poreze i doprinose.
Pomoglo bi, kaže, da se poticaji koje dobiva od države ovrhom automatski ne vraćaju državi ili drugim vjerovnicima, jer s kojom kunom na računu lakše bi zaradio nove. “Godine 2012. bila je uvrštena jedna mjera kao zaštićeni račun, znači za sva obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja su u nekakvim blokadama po raznoraznim razlozima. Znači da im se ta sredstva ipak doznače. I to je bila samo jedna godina, znači na taj zaštićeni račun. Na kraju se i taj zaštićeni račun ukinuo”, kaže Brkić, vlasnik porodične poljoprivredne proizvodnje.
Tako su, upozorava, u lošijem položaju od većine blokiranih kojima su od ovrhe zaštićeni dio primanja i razne državne naknade. “Iz godine u godinu broj stanovnika u hrvatskim selima se smanjuje. Mladi i oni bolje obrazovani odlaze u gradove, čak i izvan Hrvatske, u potrazi za nekom životnom prilikom. Ono što ih je donekle zadržavalo na selu bila su upravo obiteljska poljoprivredna gospodarstva, a sada je velik dio njih u blokadi”, izvještava iz Garešnice reporterka Al Jazeere Jasmina Kos. Prema procjenama udruženja Blokirani – 70 posto. No, u državnoj finansijskoj agenciji sasvim druge brojke – manje od dva posto je u blokadi, odnosno 1.130 porodičnih poljoprivrednih biznisa, od njih 90.000 aktivnih.
Masovni protesti na proljeće
Ipak, s udruženjem Blokirani dogovorili su saradnju u borbi protiv Ovršnog zakona. “U rano proljeće izlazimo na masovne prosvjede na ulice. Danas, također, idemo na razgovor u šator po istoj temi. Znači, okupljamo koaliciju. Zato jer već deset mjeseci zagovaramo temu da je Ovršni zakon neustavan zakon. Ustavni sud još nije odgovorio, Vlada ne pokazuje interes i iskoristit ćemo sve elemente demokracije i demokratskih alata koji su nam na raspolaganju”, kaže Miriam Kervatin, predsjednica udruženja. No, porodični poljoprivredni biznisi ne mogu čekati proljeće. Iako ih resorni ministar Tihomir Jakovina vidi kao pokretače razvoja sela, svake godine ugasi ih se oko 1.200. “Poljoprivredna je ozbiljno poduzetništvo. Tuđe obveze ne možemo jednostavno uzeti i gumicom izbrisati”, tvrdi Jakovina. Slaven, kaže, ne obrađuje zemlju jer ništa drugo ne zna raditi. Voli biti ratar, a za to je i završio školu. I nada se da, nakon dvije decenije, neće morati tražiti drugo zanimanje. Niti svoju budućnost demonstrirajući na ulici.