Prema riječima doktorice Laure Phipps s britanskog instituta za istraživanje Alzheimerove bolesti, postoje brojne zdravstvene prednosti braka.
“Ljudi koji su u braku uglavnom finansijski stoje bolje, a to je faktor koji je isprepleten s mnogim aspektima našeg zdravlja. Supružnici mogu pomoći jedni drugima u poticanju zdravih navika, paziti na zdravlje partnera i pružiti važnu društvenu podršku”, rekla je Phipps.
Psihijatar Andrew Sommerlad, koji je radio na istraživanju, istakao je kako zdrav način života pozitivno utječe na mentalno zdravlje.
“Kada se razvije demencija, između ostalog dolazi do akumulacije oštećenja unutar mozga. Smatramo da se to može smanjiti održavanjem općeg zdravlja i zdravom ishranom i vježbanjem. Također, mislimo da je moguće razviti kapacitet mozga koji se zove kognitivna rezerva kako bi mozak duže izdržao unutrašnju štetu. To se postiže aktivnim održavanjem mentalnog i društvenog života”, rekao je.
Zbog toga su, ističu naučnici, brak i briga koju partneri pružaju jedno drugom faktori koji doprinose smanjenju rizika od duševne bolesti u kasnijoj životnoj dobi.