Vlast se umjesto socio-ekonomskom bavi nacionalnom politikom. Nakon što je Narodna skupština RS-a izmijenila Zakon o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine i izbrisala sintagmu Bosna i Hercegovina iz ovog naziva, otvaraju se mogućnosti za daljnje urušavanje države i strateško djelovanje Dodikove politike. Ovaj put za sporne izmjene imali su i podršku tri zastupnika SDP-a u NSRS-u. Zašto?
Na posljednjoj sjednici NSRS-a usvojen je Zakon o izmjenama zakona o sporovđenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. Novom odlukom briše se termin “Bosna i Hercegovina”, te se automatski nacionalni spomenici karakterišu samo kao entitetski i stavljaju se u nadležnost Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a:
„To je bilo usklađivanje s Aneksom 8. Dejtonskog sporazuma. Neko ko je dogovarao, usaglašavao i potpisivao Dejtonski sporazum u Aneksu 8. je stavio da se ta komisija zove Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika, a kroz čitav Aneks 8. nacionalni spomenici se ne tretiraju, odnosno, ne stoji ‘nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine'“, kaže Mirsad Duratović, zastupnik Pokreta za državu u NSRS-u (SDP).
Izmjenama zakona o mjerama zaštite nad nacionalnim spomenicima odlučuje entitet, a ne Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. Inače, kao što su u svom obrazloženju za glasanje naveli zastupnici iz SDP-a, u Ustavu BiH ne stoji nigdje odrednica “Bosne i Hercegovine”, ali iz razloga što je u početku Komisija bila u ulozi nevladine organizacije, a ne državne institucije. Bez obzira na to, odluke Komisije su obavezujuće u oba entiteta.
„Razumijem da je ovdje, naprosto, čitav naš um, i politički, poprilično nacionaliziran, kao da je svojevrsna infekcija tog nacionalizma. Pobogu, sve se to nalazi na teritoriji Bosne i Hercegovine, koja je država, u mnogim aspektima iz perspektive politke krhka, ali država koja je ponosna i na njenom teritoriju se to nalazi. Ovi pokušaji su tragikomični“, poručuje Pavle Mijović, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu UNSA.
Nacionalni spomenici ostaju bosanskohercegovački sve dok su na njenom tlu, zakoni ih neće ukloniti. Svjedoci su vremena i vlasti, onih koje su ih gradile i pokušavale srušiti.