Nepalska policija je potvrdila da je broj žrtava u katastrofalnom zemljotresu dostigao 7.074, a da je povređenih 14.000. Vlada Nepala ponovo je od međunarodne zajednice zatražila pomoć u hrani, šatorima i ceradama. Nema šansi za pronalazak preživjeli nakon prošlonedjeljnog razornog zemljotresa. Vlada Nepala zamolila je donatore da pošalju novac ako ne mogu da pošalju stvari koje su u ovom trenutku potrebne za saniranje posljedica razornog zemljotresa. “Dobili smo stvari kao što su tunjevina i majonez. Od kakve koristi su nam te stvari? Nama su potrebni žitarice, so i šećer”, izjavio je ministar finansija Ram Šaram Mahat.
Ministar informisanja Minendra Ridžal rekao je da je hitno potrebno 400.000 šatora, a da je do sada obezbjeđeno samo 29.000.
Ambasador EU u Nepalu Rensje Tirink izjavio je da oko 1.000 ljudi iz Evrope još nije nađeno i da oni nisu kontaktirali svoje ambasade od zemljotresa.
Nedjelju dana poslije zemljotresa, u kojem su srušene mnoge zgrade, kuće i hramovi, pomoć još nije dostavljena pojedinim selima u nepristupačnim područjima u planinama.
Predstavnica UN za humanitarna pitanja Valeri Amos, koja je u petak doputovala u trodnevnu posjetu Nepalu, izjavila je da se humanitarni radnici i dalje suočavaju s ogromnim logističkim izazovima. Nepalska Vlada objavila je da postoje male šanse za pronalazak preživjelih.
-Već je prošlo sedmicu dana od te katastrofe. Trudimo se najviše što možemo da pomognemo ljudima, ali sada mislim da nema više nikakve šanse da neko bude pronađen živ ispod ruševina – izjavio je portparol nepalskog Ministarstva unutrašnjih poslova Lakšmi Prasad Dakal.
Zemljotres jačine od 7,8 stepeni Rihterove skale, najjači koji je pogodio Nepal u posljednjih 80 godina, u potpunosti je uništio područja oko epicentra, a razrušen je i veći dio prijestolnice Katmandua. Timovi spasilaca iz više od 20 zemalja svijeta već sedmicu dana pretražuju ruševine uz pomoć pasa tragača i uređaja za otkrivanje topline u potrazi za preživjelima, ali od četvrtka naveče niko nije pronađen živ.
Zemljotres koji je razorio Nepal također je pogodio susjedne države Indiju i Kinu, u kojima je poginulo više od 100 ljudi.