Bosna i Hercegovina treba ispuniti tri uvjeta do juna da bi se dobio pozitivan odgovor u vezi s podnesenom bh. aplikacijom za članstvo u Evropskoj uniji i donijele druge potrebne odluke da bi BiH dobila status kandidata 2017. godine. Rečeno je to na pres-konferenciji upriličenoj nakon sastanka predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denisa Zvizdića i delegacije Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta (AFET) predvođenom Elmarom Brokom.
Ta tri uvjeta su: uspostavljanje usaglašenog mehanizma koordinacije putem kojeg bi BiH s EU mogla razgovarati usaglašenim glasom, drugi je objava rezultata popisa stanovništva, a treći trgovinska adaptacija Sporazuma za stabilizaciju i pridruživanje (SSP) između BiH i EU.
Kako je istaknuto, ova posjeta došla je u trenutku kada je objavljena odluka o objavi rezultata popisa stanovništva, provedenog 2013. godine, u skladu sa zakonom i preporukama Međunarodnog monitoring tima i predviđenim rokovima. Zvizdić je ocijenio da takav razvoj događaja pokazuje kredibilitet i spremnost BiH da pravovremeno odgovori na svoje obaveze i da bh. građanima i Evropskoj uniji pošalje poruku da postoji spremnost da se ustrajno radi na zadacima koji su pred državom na putu ka EU. Razgovarao je i o provedbi ekonomske Reformske agende, a rečeno je i da je tehnička prilagodba SSP-a u završnoj fazi te je Zvizdić izrazio nadu da će u narednim sedmicama biti usaglašen i tekst mehanizma koordinacije evropskih integracija.
Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda i delegacija Međunarodnog monetarnog fonda ocijenili su danas u Sarajevu da je, nakon razgovora sa vladama Republike Srpske i Federacije BiH i vlastima BiH, vidljiv napredak u aktivnostima koje su dio Reformske agende, ali i reformama koje je zacrtao MMF u okviru svog programa. Bevanda je informisao delegaciju MMF-a, koju predvodi šef Misije Nadin Ilahi, da je Savjet ministara usvojio Strategiju o upravljanju javnim dugom, te da je Izvještaj o izvršenju budžeta institucija BiH za prošlu godinu pokazao da su mjere štednje iz prethodnih godina dale efekta u smanjenju javne potrošnje, ali da u toj oblasti ima prostora za dodatne uštede. Na sastanku je naglašeno da je neophodno raditi na harmonizaciji zakonodavstva u bankarskom sektoru, te konkretizovati saradnju entitetskih poreskih uprava i Uprave za indirektno oporezivanje BiH da bi se spriječile poreske zloupotrebe, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Sagovornici su se saglasili da je neophodno nastaviti provođenje strukturalnih reformi na svim nivoima vlasti u BiH, kao i programe sa međunarodnim finansijskim institucijama koje daju podršku reformskim procesima, poput Svjetske banke i EU. Sastanku je prisustvovao i rezidentni predstavnik MMF-a za BiH Francisko Parodi. Delegacija MMF-a boravi u BiH od 10. maja da bi sa vlastima u BiH postigli dogovor o nastavku saradnje nakon isteka stendbaj aranžmana i postizanju dogovora o novom proširenom programu između BiH i MMF-a.