Sarajevo – Banja Luka – Kako u Predstavnički dom Parlamenta FBiH nije izabran niti jedan predstavnik srpskog naroda, CIK BiH je izvršio preraspodjelu mandata u četiri slučaja. Među 98 poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH /FBiH/ biranih na oktobarskim opštim izborima nije izabran nijedan poslanik iz srpskog naroda. S obzirom na činjenicu da Izborni zakon BiH propisuje da u Predstavničkom domu federalnog Parlamenta budu zastupljena najmanje po četiri člana iz svakog konstitutivnog naroda, Centralna izborna komisija /CIK/ BiH preraspodijelila je kompenzacione mandate da bi se obezbijedila minimalna zakonom predviđena zastupljenost poslanika iz reda srpskog naroda. Do preraspodjele je došlo u četiri slučaja.
Prilikom preraspodjele mandata radi zadovoljenja nacionalne zastupljenosti u federalnom Parlamentu, hrvatska koalicija koju predvodi HDZ BiH ostala je bez jednog mandata i umjesto 13 sada ima 12 poslanika, dok je broj mandata SDP-a BiH povećan sa 11 na 12. Unutar kompenzacione liste SDP BiH, mandat Jasenka Selimovića iz reda ostalih dodijeljen je Miri Grgić iz reda srpskog naroda, dok je unutar liste Demokratskog fronta, mandat Stanka Vasića iz reda ostalih dat Saši Mitroviću iz reda srpskog naroda. Do preraspodjele mandata došlo je i na kompenzacionoj listi SBB-a, gdje je mandat Jasne Duraković-Hadžiomerović iz reda Bošnjaka dodijeljen Vesni Švancer iz reda srpskog naroda. Bez jednog kompenzacionog mandata koji je pripado Zdenki Džambas iz reda Hrvata ostala je hrvatska koalicija koju predvodi HDZ BiH, a ovaj mandat pripao je Miri Ljubjankić sa kompenzacione liste SDP BiH. Kako bi i u Narodnoj skupštini Republike Srpske bila zadovoljena Izbornim zakonom propisana nacionalna zastupljenost, mandat sa kompenzacione liste SDS-PUP-SRS koji je pripao Lazaru Mirkiću iz reda srpskog naroda dodijeljen je Hrvatici Slađani Nikolić sa iste kompenzacione liste. Iz CIK-a ističu da ove odluke, donesene na sinoćnjoj sjednici u Sarajevu, nisu pravosnažne i da je u toku žalbeni rok. Politički subjekti na koje se odnose ove odluke imaju mogućnost žalbe Apelacionom odjeljenju Suda BiH u roku od dva dana od dana objavljivanja.
Predsjednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić i predsjednik Srpske radikalne stranke / Dragan Đurđević izjavili su nakon današnjih pregovora u Bijeljini da razgovori o formiranju vlasti u Republici Srpskoj “ostaju otvoreni i da nijedan blok još nema 42 potpisa za većinu u Narodnoj skupštini”. “Velikim dijelom smo saglasni u političkim stavovima, konstruktivni razgovori o mogućnosti buduće saradnje su otvoreni i vjerujem da ćemo se na kraju naći na istoj političkoj strani”, rekao je Bosić novinarima. On je najavio razgovore SDS-a sa predstavnicima DNS-a i NS-a, za koje kaže da ima usmenu saglasnost njihovih lidera. Bosić je ocijenio da između SDS-a i SRS-a postoji “veliki stepen saglasnosti oko situacije u društvu i potrebe da se napravi iskorak ka izlasku iz krize”. On je iznio ubjeđenje da će Savez za promjene uspjeti da prikupi 42 potpisa za većinu u Narodnoj skupštini i da će, uz stranke iz Federacije BiH, imati mogućnost da formira vlast u Republici Srpskoj. Đurđević je nakon razgovora sa predstavnicima SDS-a rekao da ove stranke imaju dosta dodirnih tačaka, što se i ranije potvrdilo u praksi, ali da će o prijedlozima i SDS-a i SNSD-a odlučivati organi stranke i koalicija okupljena oko DNS-a. “Razgovori su otpočeli, sigurno da ova knjiga nije zatvorena i da ćemo u budućnosti imati dobru i korektnu saradnju, što ne znači da ćemo postići korektan ili konkretan dogovo”, rekao je on. Đurđević je poručio da taj korektan dogovor u nekom narednom periodu ne znači da SRS želi bilo koga da ucjenjuje mjestima u Vladi Republike Srpske i da o tome danas nije ni bilo razgovora. Prema rezultatima izbora, SRS je postala parlamentarna stranka koja će u Narodnoj skupštini imati jednog poslanika iz Bijeljine.