Friday, 29. March 2024.
Unsko-sanski kanton 20° C Overcast Clouds

29. Juna. 2017. Sport
Čile savladao Portugal nakon penala i plasirao se u finale Kupa konfederacija

Nogometaši Čilea su u veoma uzbudljivom meču nakon boljeg izvođenja penala rezultatom 3:0 savladali Portugal i plasirali se u finale Kupa konfederacija u Rusiji.Prvu veliku priliku na utakmici imali su Čileanci u 6. minuti kada je Vargas izašao sam na Rui Patricija, ali je golman Portugala fantastično reagovao.

Samo dvije minute kasnije nakon kontranapada po lijevoj strani Ronaldo je sjajno uposlio Andrea Silvu koji sa pet metara šutira tačno u dobro postavljenog Brava.

U 30. minuti Aranguiz je bio u sjajnoj poziciji, ali je lopta nakon njegovog udarca otišla pored gola.

Vidal je pokušao ugroziti portugalski gol u 54. minuti, ali je glavom iz dobre pozicije šutirao preko gola. Čileanci su nastavili sa napadima i u 58. minuti Vargas je pokušao makazicama sa desetak metara, a Rui Patricio je krajnjim naporom odbio loptu u korner. Vidal je još jednom pokušao u 63. minuti, ali nije bio precizan ni ovaj put.

U 85. minuti Ronaldo je pokušao glavom sa desetak metara, ali je šutirao pored gola i susret je otišao u produžetke.

U 95. minuti Sanchez je imao prvu priliku na utakmici kada je šutirao glavom sa desetak metara nakon ubačaja sa desne strane. Rui Patricio je bio savladan, ali je lopta otišla desetak centimetara pored stative.

U 113. minuti Čileanci su tražili penal nakon što je Silva srušen u kaznenom prostoru, ali sudija Faghani je pokazao da se igra nastavi. Iranski arbitar nije čak ni tražio provjeru situacije sa videopomoćnicima, što je izazvalo veliko negodovanje Čileanaca.

Čile je mogao doći do pobjede u 119. minuti. Najprije je Vidal sa desetak metara pogodio stativu, lopta se odbila pravo na nogu rezerviste Rodrigueza koji je ispred sebe imao prazan gol, ali je sa samo šest metara pogodio prečku i susret je odlučen izvođenjem penala.

Više sreće u izvođenju penala imao je Čile i slavio rezultatom 3:0.

Za Čile su pogađali Vidal, Aranguiz i Sanchez, a penale za Portugal su promašili Quaresma, Moutinho i Nani. Svoj trojici je šuteve sa bijele tačke zaustavio Bravo.

U drugom polufinalu sutra od 20 sati se sastaju Njemačka i Meksiko.