Sjedinjene Američke Države ne smeiu da koriste situaciju u Ukrajini za jačanje svog vojnog prisustva u svijetu, rekao je danas ambasador Rusije u Ujedinjenim nacijama, Vitalij Čurkin.
“Ako bi se politika sastojala u tome da se situacija u Ukrajini iskoristi da se stekne prednost i ojačaju mišići, to bi samo naškodilo opštoj međunarodnoj saradnji”, rekao je Čurkin novinarima.
Čurkin je rekao i da Moskva smatra da je veoma važno da Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija što prije usvoji nacrt ruske rezolucije o Ukrajini, jer bi to odigralo značajnu ulogu u okončanju nasilja u toj zemlji.
“Nastavak onoga što se sada dešava u jugoistočnim regionima Ukrajine, doveo bi do pogoršanja cjelokupne situacije. To su gusto naseljene oblasti Ukrajine, situacija je već postala tragična, a vidimo da to eskalira. Kijev nastavlja da upotrebljava silu, što je potpuno pogrešan pristup”, naglasio je Čurkin.
“Početni razgovori s našim kolegama iz Savjeta nisu baš obećavajući. Neki od naših kolega misle da se situacija može smiriti upotrebom sile, što je velika greška. Diskusija o nacrtu rezolucije će se nastaviti”, dodao je ruski ambasador u SB UN.
Čurkin smatra i da predstavnici Zapada u SB UN pokušavaju da politizuju ruski nacrt rezolucije o Ukrajini, preneo je “Glas Rusije”.
On je dodao i da misli da rad na nacrtu rezolucije neće biti lak i da Rusija tek treba da odluči koji će biti njen sljedeći korak na tom planu.
Ruski nacrt rezolucije kojim se zahteva trenutni prekid vatre u Ukrajini i humanitarni koridor, naišao je na kritike Zapada i hladan prijem u Savjetu bezbjednosti UN.
Rusija je istupila s tim dokumentom na početku jednomjesečnog predsjedavanja Savjetom bezbjednosti.
Moskovske tvrdnje da želi da stopira nasilje u Ukrajini, naišle su na žustro odbacivanje Vašingtona.
Stejt dipartment je to nazvao “licemerjem” s obzirom da Rusija, po njegovim tvrdnjama, nije učinila ništa da spreči separatiste u Ukrajini da napadaju stalno nove ciljeve i drže posmatrače OEBS-a kao taoce.
U ruskom nacrtu rezolucije, predstavljenom u ponedjeljak pred Savjetom bezbjednosti, zahteva se “trenutni prekid neprijateljstava”, a na one koji učestvuju u borbama se apeluje da se angažuju na “održivom prekidu vatre”.
Ruskim nacrtom se traži i stvaranje humanitarnih koridora kako bi civili koji to želi mogli bezbjedno da napuste područja neprijateljstava i kako bi se obezbijedilo nesmetano snabdijevanje.