Bosna i Hercegovina danas obilježava Dan državnosti, u znak sjećanja na Prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) održanog u Mrkonjić Gradu 1943. godine.
Prije tačno 76 godina, Vijećnici ZAVNOBIH-a, njih ukupno 247 iz svih dijelova zemlje, usvojili su Rezoluciju o osnivanju ZAVNOBiH-a i Proglas narodima Bosne i Hercegovine u kojima je rečeno da je Bosna i Hercegovina jedinstvena i nedjeljiva država, ni srpska ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska i muslimanska i hrvatska, zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost Muslimana, Srba i Hrvata, ali i svih ostalih naroda koji u njoj žive.
Za predsjednika Prezidija izabran je bijeljinski ljekar Vojislav Kecmanović, a njegovi potpredsjednici bili su Avdo Humo, Aleksandar Preka i Đuro Pucar Stari. Za sekretara je izabran Hasan Brkić.
Značaj zasjedanja u Mrkonjić Gradu leži u činjenici da je njegovim odlukama, prvi put od 1463. godine, kada je pala pod upravu Osmanske imperije, Bosna i Hercegovina obnovila državnost. Zahvaljući tome, u sastav buduće Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) ušla je kao jedna od šest republika, ravnopravna ostalima.
Kasnije će, na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a, 1. jula 1944. godine, biti donesen još jedan izuzetno važan dokument – Deklaracija o pravima građana u Bosni i Hercegovini, kojim su garantovani: sloboda vjere, sloboda zbora i dogovora, udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, te sloboda privatne inicijative u privrednom životu, kao i ravnopravnost žene sa muškarcem.
Narodno okupljanje na Bobovcu
Povodom obilježavanja 25. novembra nekoliko nevladinih organizacija danas će organizovati narodno okupljanje na kraljevskom gradu Bobovac.
Riječ je o BZK “Preporod”, Vijeću kongresa bošnjačkih intelektualaca, Hrvatskom narodnom vijeću, MDD “Merhamet”, Srpskom građanskom vijeću-pokret za ravnopravnost, Udruzi organizacije otpora umirovljenih i demobilisanih branitelja HVO Sarajevo i Asocijaciji nezavisnih intelektualaca “Krug 99”.
Već četvrtu godinu nevladine organizacije organizuju tu svečanost, a cilj je da se tradicionalnim okupljanjem na Bobovcu simbolički afirmišu korijeni bosanskog državnog subjektiviteta i utemeljenosti, te razvoja državnosti BiH u budućnosti.
“Nije namjera okupljanja da se na bilo koji način dovede u pitanje historijski značaj i uloga Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a iz 1943. godine. Naprotiv, riječ je o afirmaciji odluka ZAVNOBiH-a kao ključne i prelomne faze u obnovi i stvaranju čvrstih temelja za dalji razvoj bosanskohercegovačke države i demokratske nacije primjerene i uključene u porodicu demokratskih država svijeta. Gradnja takve narodne volje može biti, i jeste, odlučujući faktor stabilnosti i snage države i pouzdan oslonac obnove kulture zajedničkog života u raznolikostima, a posebno afirmacije građanskog društva bez kojeg nema moderne demokratske države”, navodi se u saopštenju Asocijacije “Krug 99”.
Na Bobovcu će biti odata počast zastavi BiH počasne jedinice Oružanih snaga BiH, a prigodnim koračnicama i izvođenjem himne počast Domovini. Predviđeno je da se prisutnima obrate organizatori i premijer Federacije BiH Fadil Novalić.
Svečana akademija povodom Dana državnosti BiH u Narodnom pozorištu Sarajevo
Povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine, u Narodnom pozorištu Sarajevo biće održana svečana akademija u organizaciji Vlade Kantona Sarajevo i Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata BiH (SABNOR).
Početak je predviđen za 19.45 sati.
Programom je planirana je filmska projekcija dugometražnog dokumentarca “Golim rukama“ čiji su autori novinar Hamza Bakšić i režiser Hajrudin Šiba Krvavac, iz 1980. godine.
Muzičko-scenski dio programa biće savremena vokalna obrada pjesama Indexa i Ekatarine velike (EKV), kao svojevrsna muzička kompilacija stihova za hor. Vokalni ansambl “Art Vivo“ izvešće numere “Ti si mi bila u svemu naj, naj“ i “Ovo je zemlja za nas“.
Prisutni će moći uživati i u plesno-muzičkom performansu o necivilizacijskom odnosu prema spomenicima Narodnooslobodilačke borbe, što je koreografski rad Ene Kurtalić i plesačice Amile Terzimehić uz pratnju na klaviru Tonija Toplana i na basu Nedima Bašića, sa numerom “Bilećanka“. Tokom performansa biće projektovane fotografije i video kulturno historijskog nasljeđa spomenika NOB-a, a završna numera biće rock obrada “Ay Carmela”.
Program je režirao poznati bh. režiser Dino Mustafić, saopšteno je iz Press službe Vlade Kantona Sarajevo.