Lideri Rusije, Francuske, Njemačke i Ukrajine održaće danas telefonski razgovor, koji će predstavljati kulminaciju šatl diplomacije s ciljem pronalaženja rješenja za ukrajinsku krizu.
Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov, rekao je nakon petosatnih razgovora u Kremlju 6. februara, da će se rad po pitanju ukrajinske krize nastaviti, a preliminarni rezultati biće sumirani tokom razgovora 8. februara. On je rekao da će to biti telefonski samit. Na razgovorima 6. februara u Kremlju učestvovali su Putin, francuski predsjednik Fransoa Oland i njemačka kancelarka Angela Merkel.
Najmanje pet civila i pet vojnika poginulo u najnovijim sukobima na istoku Ukrajine u protekla 24 sata. Evakuacija civila iz Debaljceva je otkazana. Francuski predsjednik Francois Hollande kaže da su pregovori koje Pariz i Berlin vode sa Moskvom o postizanju mirovnog sporazuma za Ukrajinu jedna od zadnjih šansi da se izbjegne rat. Ukrajinska kriza glavna je tema konferencije o sigurnosti u Minhenu. Na nemirnom istoku Ukrajine nastavljeni su sukobi ukrajinskih snaga i proruskih pobunjenika. U najnovijim borbama poginulo je pet civila i pet ukrajinskih vojnika. Iz sigurnosnih razloga u Debaljcevu je prekinuta evakuacija civila. Nastavljena je i diplomatska ofanziva, koja se nakon Kijeva i Moskve preselila u Minhen, gdje se održava godišnja konferencija o sigurnosti. Pažnja je usmjerena na francusko-njemačku inicijativu za mir u Ukrajini. “Mislim da je to jedna od posljednjih šansi. Ukoliko ne uspijemo postići trajno mirovno rješenje, znamo scenarij koji slijedi: on ima ime, zove se rat”, upozorio je predsjednik Francuske Francois Hollande.
Njemačka kancelarka Angela Merkel kaže da nije izvjesno da li će francusko-njemačka inicijativa uspjeti, ali da vrijedi pokušati. “Nakon užasnih ratova na Balkanu tokom devedesetih, ponovo moramo gledati šta znači kada se kaže da se mir i stabilnost u Evropi ne smiju uzimati zdravo za gotovo”, dodala je Merkel. Ponovila je dobro poznati stav Njemačke – kriza u Ukrajini neće biti riješena slanjem oružja toj zemlji. Time je izazvala oštru reakciju vodećeg američkog senatora Lindseyja Grahama, koji je optužio Berlin da okreće leđa savezniku u nevolji. Istovremeno, šef ruske diplomatije je optužio Sjedinjene Države i EU za eskalaciju ukrajinske krize. “Česti su pozivi na Zapadu da se podrži militaristička politika Kijeva, da se Ukrajina napuni oružjem i poveže s NATO-om. To će samo pogoršati ukrajinsku tragediju. Rusija je za mir. Želimo vidjeti povlačenje teškog naoružanja i pregovore”, kazao je ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Žestoka razmjena mišljenja na konferenciji u Minhenu ukazala je na neslogu zapadnih saveznika o tome kako se suočiti sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom u slučaju sukoba na istoku Ukrajine, u kojem je do sada poginulo više od 5.000 ljudi i koji je odnose Rusije i Zapada sveo na najniži nivo nakon hladnog rata.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov i američki državni sekretar Džon Keri saglasili su se u Minhenu da političko rešenje ukrajinskog konflikta nema alternativu.