Budućnost zapadnog Balkana leži u evropskim integracijama i regionalnoj saradnji, a povezivanje i trgovina prilika su i izazov za region, navedeno je u završnoj Deklaraciji samita zapadnog Balkana u Parizu. Kako je danas saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova Francuske, učesnici samita sa zapadnog Balkana potvrdili su da je njihova budućnost u EU, bez obzira na ishod nedavnog referenduma u Velikoj Britaniji, a kaže se da je jasna evropska perspektiva data svim zemljama regiona tokom samita u Zagrebu i Solunu 2000, odnosno 2003. godine, što je u više navrata i nedvosmisleno ponovljeno od tada.
U Deklaraciji se konstatuje da je region napravio značajan napredak na evropskom putu tokom posljednjih godina i pozdravljeni su napori zemalja zapadnog Balkana u različitim fazama njihovog odgovarajućeg procesa pridruživanja i pozvala je da se kontinuiranim naporima održi napredovanje ka Evropskoj uniji. “Više nego ikada, u srcu procesa proširenja EU, leži vladavina prava, kroz pravosudne reforme, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i obezbjeđivanje punog poštovanja osnovnih prava”, navedeno je u Deklaraciji. Naglašava se da je regionalna saradnja ključni uslov za evropsku perspektivu regiona “pogođenog tragičnim sukobima prije manje od 25 godina” i navodi se da je od tada veliki napredak postignut na zapadnom Balkanu, koji je pozdravljen u Parizu i pozvalo se na kontinuirane napore svake zemlje ka dobrosusjedskim odnosima. Deklaracija podesjeća na značaj regionalne saradnje za rješavanje otvorenih bilateralnih pitanja i ističe pomirenje od suštinskog značaja za stabilnost regiona na putu ka pristupanju EU.
Zemlje, učesnice Samita sa Zapadnog Balkana, potvrdile su rešenost da nastave da rade zajedno u duhu Bečke deklaracije od avgusta 2015. i Bečke konferencije iz aprila ove godine i potvrdili su svoju opredeljenost da se uzdrže od zloupotrebe otvorenih bilateralnih pitanja u procesu pridruživanja EU. Veliki korak je potpisani sporazum o uspostavljanju Kancelarije za regionalnu saradnju mladih (RICO), što se u Deklaraciji konstatuje kao odluka s ciljem “izlječivanja rana iz prošlosti u regionu”. Na samitu u Parizu učestvovali su predstavnici BiH, Albanije, samoproglašenog Kosova, Makedonije, Crne Gore, Srbije, kao i Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke, Italije, i predstavnici Evropske unije i međunarodnih finansijskih institucija. Pariski samit imao je za cilj da obezbijedi povećanu usklađenost sa različitim inicijativama koje promovišu regionalnu saradnju u svjetlu evropske perspektive regiona, kao i da podstakne jačanje same regionalne saradnje, za koju se smatra da ostaje ključni element za stabilnost i regiona i cijele Evrope. Učesnici pariskog samita pozdravili su spremnost Italije da bude domaćin sljedećeg samita o zapadnom Balkanu 2017. godine.