Deseci ljudi prosvjedovali su danas u Idomeni, gdje je blokirano više od 14.000 migranata, tražeći otvaranje granice s Makedonijom. Među njima je jedan sirijski izbjeglica, koji je započeo štrajk glađu. Oko 200 izbjeglica, posebno Sirijaca i Iračana s djecom, sjedili su sredinom dana na željezničkim tračnicama na granici, uzvikujući “otvorite granicu”, prema fotoreporteru novinske agencije AFP.
Ovakva vrsta protesta se ponavlja u Idomeni, gdje je granica između Grčke i Makedonije zatvorena sedam dana.
Jedan 44-godišnji Sirijac započeo je štrajk glađu ispred svog šatora u Idomeni. On putuje sa troje djece i želi se pridružiti supruzi koja je sa četvrtim djetetom u Njemačkoj.
“Želim je vidjeti samo na jedan dan”, rekao je on medijima.
Grčki zamjenik ministra odbrane Dimitris Vitsas, zadužen za koordinaciju migracijskog priliva, izjavio je da se nada da će se situacija u Idomeni popraviti “u roku od jedne sedmice, bez upotrebe sile”. U izjavi na televiziji Mega, Vitsas je naglasio da će vlada pokušati da ubijedi izbjeglice da se smjeste u prihvatne centre postavljene širom zemlje.
Leci na arapskom, pašto i farsi jeziku se dijele izbjeglicama pozivajući ih “da sarađuju s vlastima da bi bili prebačeni u prihvatne centre”, navedeno je u ministarskom saopćenju.
Oko 12.000 migranata i izbjeglica su zbijeni u kampu u Idomeni, prema zvaničnim podacima objavljenim danas, dok ih hiljade kampuju u okolnim poljima.
Higijenski uslovi su izuzetno loši. Sirijska devetogodišnja djevojčica je oboljela od hepatitisa A i hospitalizirana je u Thessaloniqueu, susjednom gradu, prema Centru za prevenciju bolesti Keelpno.
Zdravstveno stanje djevojčice je stabilno, navedeno je u saopćenju Keelpnoa.
Vidjevši mizerne uslove, stotine izbjeglica su posljednjih dana počele da se vraćaju u Atinu odakle su se uputili prema prihvatnim mjestima ili hotelima.
Međutim, nove grupe izbjeglica stižu svakodnevno u Idomeni.
Ukupno više od 42.000 migranata i izbjeglica se trenutno nalazi u zemlji, od kojih 7.700 na grčkim otocima, glavnom ulazu u Evropu sa obližnjih turskih obala.
Prema Vitsasu, “50.000 mjesta” će biti na raspolaganju u prihvatnim centrima u Grčkoj do kraja sljedeće sedmice, spram gotovo 40.000 trenutno.
Upravljanje desecima hiljada izbjeglica koje žele nastaviti putovanje i nastaniti se u zemlje sjeverne Evrope, a koji su trenutno blokirani u Grčkoj nakon zatvaranja granica, postalo je glavobolja za ljevičarsku vladu Alexisa Tsiprasa.
Pod pritiskom Evropske unije, čije brojne članice žele okončati dolaske izbjeglica na njihove teritorije, Grčka se sprema da vrati u Tursku migrante ili podnosioce azilantskih zahtjeva u okviru plana Evropska unija – Turska, koji je donesen na sastanku u Briselu.
Ovaj kontroverzni plan, koji izaziva zabrinutost o njegovoj kompatibilnosti s ljudskim pravima i koji su kritikovale Ujedinjeni narodi, trebao bi biti finaliziran na evropskom samitu 17. marta.
Austrijski vicekancelar Rajnhold Miterlener izjavio je da izbeglice na grčko-makedonsko granici svesno sede u blatu, kako bi izvršili pritisak za otvaranje balkanske rute. Rajnhold Miterlener je u izjavi bečkom dnevniku Kronen cajtung istakao da se slike, kao što je fotografija bebe u blatu, svesno politiziraju. “I u Grčkoj su na raspolaganju odgovarajući smeštaji posebno za porodice i decu, ali mnoge izbeglice ih ne prihvataju kako bi izvršili pritisak u cilju otvaranja balkanske rute”, podvukao je Miterlener. Rekao da slike bebe u blatu mogle da se izbegnu, na primer kroz smeštanje bebe u bolnicu. “Bebi želim dobru budućnost, nadam se u Evropi”, poručio je Miterlener.