Poučeni iskustvom iz 2014. godine kada je ruski projektil oborio avion iznad Ukrajine, mnogi su zabrinuti da bi Rusija dezinformacijama mogla pokušati da zataška i ovu avionsku nesreću, za koju se sumnja da su krivci.
Uzrok pada aviona, koji se srušio na Božić u Kazahstanu, u blizini grada Aktaua, i dalje je nepoznat, no postoje neke pretpostavke. Od petka su sa mjesta pada izvučeni snimači letova i uviđaj je u toku, a rane naznake najviše ukazuju na jedan mogući uzrok.
Američki zvaničnik rekao je za CNN da je ruski protivvazdušni sistem možda oborio putnički avion. Ta verzija događaja, koju su prvo iznijeli neimenovani izvori u Azerbejdžanu, a zatim otvoreno azerski poslanik Rasim Musabeyov, čini se da postaje sve popularnija, barem u međunarodnim medijima.
Zvanična slika u Rusiji je nešto drugačija. U petak u podne, glavna vijest o tragediji na ruskoj državnoj televiziji Rossiya-24 govorila je o tome da se očekuje dolazak predstavnika proizvođača aviona Embraer u Kazahstan, ali nije spominjana mogućnost da je avion oboren.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov šutio je o katastrofi, u kojoj je poginulo najmanje 38 ljudi. Upitan u konferencijskom razgovoru s novinarima u petak da prokomentariše pozive Musabejova za izvinjenje Rusije, Peskov je rekao: “Ovaj avionski incident je pod istragom i dok se ne donesu zaključci kao rezultat istrage, ne smatramo da imamo pravo na davati bilo kakve procjene i neće to učiniti”.
Peskovljeve izjave mogu postaviti ton izvještavanja ruskim medijima, ali očigledni dokazi koji upućuju na obaranje postoje i na samom avionu, gdje se vide perforacije na tijelu aviona koje izgledaju slično oštećenju od gelera.
U temi na platformi X, ruski politički posmatrač Aleksandar Baunov primijetio je nejasno početno rusko izvještavanje o nesreći i zapitao se da li će Kremlj na kraju preuzeti odgovornost ili ne. Kazao je i da ovo sve podsjeća na jedan slučaj iz prošlosti.
Za one koji se možda ne sjećaju, rušenje MH17 2014. iznad Ukrajine ruskom raketom zemlja-vazduh postalo je majstorska klasa ruskog spinovanja i dezinformacija, piše CNN.
Nesreću, koja je odnijela živote 298 ljudi, pratila je mećava lažnih i obmanjujućih informacija iz Rusije. Izvještaji koji su kružili ruskim medijima bili su zbunjujući, kontradiktorni i ponekad potpuno bizarni: “Ukrajinci su oborili avion”; “Avion ruskog predsjednika Vladimira Putina bio je stvarna meta”; ili čak da je avion bio krcat leševima.
Dezinformacije o MH17 stvorile su konfuziju, ometanje i buku koja je skrenula pažnju sa pravog uzroka, ruskog projektila. Strahuje se da će se u tom smislu istorija ponoviti.