Odluka predsjednika Austrije Alexandera Van der Bellena da Herbertu Kicklu, predsjedniku ekstremno desničarske stranke FPO, da mjesto mandatara nove vlade ove zemlje unio je strah u ostatak Evrope.
Konkretno, strah vlada zbog činjenice da je Kickl, koji bi uskoro mogao postati kancelar Austrije, u više navrata u prošlosti javno hvalio premijera Mađarske Viktora Orbana.
Sličnosti između Kickla i Orbana, kojeg je on nazvao “uzorom”, su očite. Poput Orbana, FPÖ se oslanja na ruski plin, vrlo je kritičan prema sankcijama Rusiji i želi smanjiti pomoć Ukrajini.
Ono što zabrinjava EU, posebno u područjima gdje je potrebna saglasnost svih 27 vlada, je to što bi ovaj dvojac vjerovatno zajedno radio na blokiranju velikih inicijativa.
Orban je godinama bio smetnja Briselu, ali dok je na kraju često popuštao pod političkim pritiskom – poput proširenja EU prije nešto više od godinu dana – Mađarska i Austrija zajedno mogle bi postati ozbiljna sila.
Politico piše da kroz prizmu ovog prijateljstva može gledati i kako bi Kickl vodio Austriju, odnosno da bi ova zemlja mogla postati novi “trn u oku” Brisela i Evropske unije svojom pro-ruskom politikom.
FPO ima dobro dokumentovane veze s Kremljom i režimom Vladimira Putina, bez obzira na činjenicu da su brojni njihovi članovi, koji su se s tim vezama ponosili, napustili stranku.
Kickl je više puta govorio da se treba promijeniti odnos EU prema Rusiji i da se treba smanjiti podrška za Ukrajinu.
Naravno, činjenica je da Orban, kao de-facto diktator Mađarske, ima dosta veću slobodu, a da će Kickl, i ako uspije da organizuje vlast u Austriji, morati sve odluke koordinirati sa partnerima iz konzervativne stranke OVP.
U širem kontekstu Evrope, imenovanje vlade koju predvodi FPO kao ekstremno desna i pro-ruska stranka značilo bi da se “osovina” ovih lidera pojačava. U njoj se već nalaze Orban i slovački premijer Robert Fico, a mogao bi im se pridružiti i Andrej Babiš, čija stranka ima prednost u predizbornim anketama u Češkoj Republici.
Drugim riječima, Evropa bi uskoro mogla imati četiri pro-ruska režima u samom centru kontinenta, što bi u značajnom moglo usporiti borbu protiv ruskog malignog utjecaja, posebno kada tome dodamo pobjedu Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u, koji bi također trebao imati ublažen stav prema Kremlju i Putinu.