U Sarajevu će danas biti održana sjednica Doma naroda Parlamenta BiH na čijem će se dnevnom redu naći i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH u redovnoj proceduri, jer na prošloj sjednici nije prihvaćena skraćena procedura koju je predložilo Vijeće ministara BiH.
Usvajanje ovog zakona i u Domu naroda PSBiH rezultiralo bi time da se BiH ne nađe na takozvanoj “crnoj listi” kada su u pitanju finansijske transakcije u i iz BiH, ali delegati iz Kluba Srba ne podržavaju ove izmjene jer smatraju da se njime prenose nadležnosti s RS-a na BiH.
Dnevnim redom sutrašnje sjednice predviđeno je razmatranje Prijedloga zakona o utvrđivanju visine plaće zaposlenih u institucijama BiH u prvom čitanju.
Poslanici Predstavničkog doma PSBiH prihvatili su ovaj zakon koji je prijedlog poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Živkovića, a predviđa smanjenje plaća izabranim i imenovanim dužnosnicima.
Zakon koji je predložio uređuje način obračuna i visinu osnove plaće, regulira proceduru donošenja zakona o plaćama i regulira način finansiranja zaposlenih u institucijama BiH u prijelaznom periodu.
Izmjene se odnose na plaće članova Predsjedništva BiH, Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH, članove Kolegija Predstavničkog doma i Doma naroda te predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i njegove zamjenike, poslanike i delegate, ministre i zamjenike ministara u Vijeću ministara BiH.
Pred delegatima je Informacija i zaključci Vijeća ministara BiH doneseni povodom razmatranja aktuelne situacije nastale usljed poplava u BiH u kojoj je navedeno da je poplavama u Federaciji BiH pogođeno 37 općina dok je u Republici Srpskoj pogođeno 36 općina, a poplavama je pogođen i Brčko Distrikt. U BiH 21 osoba stradala je u poplavama, dok se dvije vode kao nestale.
Bit će razmatran i Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za 2013. godinu koji su poslanici Predstavničkog doma usvojili, a predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda tada je kazao da je najveći neuspjeh Vijeća ministara što nije provedena presuda Suda u Strazbourgu u slučaju “Sejdić i Finci” te činjenica da nije uspostavljen efikasan mehanizam koordinacije koji ne bi važio samo za evropske integracije nego i za sistem prirodnih nepogoda.
Na dnevnom redu su i izvještaji Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o zaštiti tajnih podataka, o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja te nekoliko izvještaja o radu bh. institucija.